"Polityczny charakter protestów". Dr Andrzej Anusz o demonstracjach po orzeczeniu TK ws. aborcji
- Na demonstracjach nie ma haseł o przestrzeganiu konstytucji, w czasie protestów dominują hasła polityczne, antyrządowe, przeciwko obozowi Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
2020-10-26, 15:14
W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wywołał protesty w wielu miejscach w Polsce.
Powiązany Artykuł
"Orzeczenie TK kończy debatę". Senator PiS o sporze dot. aborcji
Dr Andrzej Anusz zwracał uwagę, że stanowisko Trybunału Konstytucyjnego wpisuje się w orzecznictwo poprzednich jego składów, z 1997 i 2000 r. - W sensie prawnym nie można mówić tutaj o niespodziance. Prof. Andrzej Zoll, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, to potwierdza, mówiąc, że dzisiaj z punktu widzenia konstytucji za takim wyrokiem by głosował. Konstytucyjnie i prawnie nie mamy do czynienia z sensacją, to linia orzecznictwa przyjęta od wielu lat, sprawa tej ustawy była przedmiotem prac Trybunału już wielokrotnie - przypominał gość audycji.
"Kolejna granica została przekroczona"
Politolog komentował także protesty, jakie miały miejsce w wielu polskich miastach oraz próby wtargnięcia do kościołów i akty wandalizmu, jakie miały miejsce po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. - W czasie dyskusji związanej z prawami osób LGBT mieliśmy do czynienia z działaniami wokół kościołów, była m.in. sprawa figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu. Widać, że już od jakiegoś czasu pewne granice były przekraczane, wczoraj przekroczono kolejną. Wtargnięcie do kościołów to sytuacja bez precedensu od czasów komunistycznych - zaznaczył.
Posłuchaj
"Wyborcy w tej sprawie są podzieleni"
Dr Andrzej Anusz odniósł się do kontekstu politycznego sporów. - Pytanie, czy opozycja jako całość podda się bardzo skrajnej reakcji na decyzję Trybunału. Nie sądzę, by większość wyborców PO czy PSL akceptowała tak radykalne działania skrajnie lewicowych działaczy. Protesty przybierają coraz bardziej polityczny charakter. Tzw. kompromis aborcyjny pochodzi z 1993 r. Warto też przeanalizować elektorat Zjednoczonej Prawicy, ostatnie badania pokazały, że ponad 60 proc. tej grupy opowiadało się za utrzymaniem kompromisu w niej zawartego. Nie tylko po stronie opozycji wyborcy są podzieleni, podobna sytuacja jest po stronie obozu rządzącego, ta kwestia rozbudza duże emocje społeczne - komentował.
REKLAMA
- "Wzorce dotarły zza granicy". Paweł Lisicki o protestach przez kościołami
- Tomasz Sakiewicz o orzeczeniu TK dot. aborcji: prawo dostosowano do konstytucji
Po ogłoszeniu wyroku w wielu miejscach w Polsce odbywają się protesty organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego zbierali się m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i siedzibą PiS w Warszawie. W niedzielę w całej Polsce trwały też protesty przed kościołami oraz w kościołach w różnych miastach.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: dr Andrzej Anusz
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 13.08
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA