Mazowiecka kurator oświaty ostrzega: ze względów epidemicznych "tęczowy piątek" jest niebezpieczny

2020-10-29, 19:49

Mazowiecka kurator oświaty ostrzega: ze względów epidemicznych "tęczowy piątek" jest niebezpieczny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Mazur Travel/shutterstock

Wobec wzrastającego zagrożenia epidemicznego, uznaję za niebezpieczne inicjatywy różnych środowisk, nawołujące uczniów do świętowania tzw. "tęczowego piątku" - przekazała w liście skierowanym do dyrektorów szkół i placówek mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska.

"Tęczowy piątek" to zainicjowana przez organizację społeczną Kampania Przeciw Homofobii cykliczna akcja odbywająca się w ostatni piątek października, mająca na celu pokazanie młodzieży LGBTQI, że w szkole jest miejsce również dla niej.

Powiązany Artykuł

Przemyslaw Czarnek pap 1200.jpg
Minister edukacji i nauki: potrzeba świeżego spojrzenia na podstawy programowe

"Tęczowy piątek" niebezpieczny w czasie pandemii

Akcja odbywa się po raz piąty. KPH zaznacza, że to społeczność szkolna decyduje, czy i w jakim zakresie zaangażuje się w jej organizację. W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej informowało, że miała ona marginalny charakter.

W odniesieniu do tej inicjatywy mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska przypomniała w liście do dyrektorów szkół i placówek, że "akceptacja i szacunek dla drugiego człowieka bez względu na np. różnice narodowościowe, etniczne, rasowe, wyznaniowe są propagowane w treściach podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz programach wychowawczo-profilaktycznych szkół".

"Dlatego, wobec wzrastającego zagrożenia epidemicznego, uznaję za niebezpieczne inicjatywy różnych środowisk, nawołujące uczniów do świętowania tzw. »tęczowego piątku«. W tym roku organizatorzy zachęcają uczniów do wyjścia w przestrzeń publiczną, »poza mury szkoły«" - czytamy w piśmie.

Czytaj również:

Apel do nauczycieli

Powiązany Artykuł

Piontkowski free tt-1200.jpg
"Bezpieczeństwo ideowe i światopoglądowe". Szef MEN sprzeciwia się propagandzie LGBT w szkołach

Kurator zaapelowała także do nauczycieli, aby mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo fizyczne, emocjonalne, także psychiczne dzieci i młodzieży podjęli wraz z rodzicami działania, aby zapobiec instrumentalnemu traktowaniu młodzieży szkolnej. "Chrońmy naszych uczniów przed wszelkimi zagrożeniami, jakie niosą ze sobą planowane akcje" - podkreśliła Michałowska.

Poprosiła także, aby kadra pedagogiczna szkół, w ramach zaplanowanych w programie wychowawczo-profilaktycznym działań, zaproponowała uczniom interesujące, alternatywne inicjatywy związane np. ze zbliżającymi się listopadowymi świętami.

"Nie muszę Państwu przypominać, iż wszelkiego typu programy, projekty edukacyjne, inne przedsięwzięcia angażujące uczniów, a odnoszące się do wychowania, bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami. Wierzę, że dołożą Państwo starań, aby przebieg edukacji powierzonych Wam uczniów był bezpieczny" - zwróciła się do nauczycieli.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej