"Wystarczające potwierdzenie zachorowania". Adam Niedzielski o testach antygenowych
- Nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
2020-11-01, 17:56
Szef resortu zdrowia przekazał tę informację na Twitterze. Do wpisu dołączył link do strony gov.pl, gdzie opisano definicję z 31 października przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Powiązany Artykuł
Podwyżki dla medyków walczących z koronawirusem. Minister zdrowia: od dziś nie ma żadnych niejasności
Kryteria potwierdzenia zakażenia
Wskazano, że jeśli chodzi o kryteria kliniczne, jest to każda osoba, u której wystąpił co najmniej jeden z objawów: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu o nagłym początku, utrata lub zaburzenia smaku o nagłym początku. Jeśli chodzi o kryterium diagnostyki obrazowej - zmiany w obrazie radiologicznym płuc wskazujące na COVID-19.
Jak czytamy kryteria laboratoryjne to: wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego lub wykrycie antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2 w teście antygenowym.
W przypadku kryterium epidemiologicznego, to każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z kryteriów.
REKLAMA
- "Nie są niezbędni dla wysiłku produkcyjnego". Oburzenie po słowach włoskiego polityka o ofiarach COVID-19
- "Musimy reagować elastycznie". Minister infrastruktury o kondycji kolei w czasie pandemii
Kryterium kontaktu
Powiązany Artykuł
"Nikt nie zasługuje na to bardziej niż oni". Premier o podwyżkach dla medyków
"Miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym)" - czytamy. Jako bliski kontakt należy rozumieć: przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut, bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej).
Jako bliski kontakt rozumie się też kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego "obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory".
Z kolei w przypadku ciężkich objawów u osoby z COVID‐19 za bliski kontakt należy uznać wszystkich pasażerów znajdujących się w sekcji lub na pokładzie środka transportu, w której ta osoba przebywała, a w przypadku jej przemieszczania się po środku transportu - na całym jego pokładzie.
REKLAMA
Ponadto w definicji określono także, że kryteria obowiązują także personel medyczny lub osoby opiekujące się bezpośrednio chorym z COVID-19 czy pracujące laboratorium z próbkami osób z COVID-19, które wykonywały to bez odpowiedniego zabezpieczania lub w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia stosowanych środków ochrony osobistej lub w przypadku stwierdzenia ich nieprawidłowego zastosowania, a przebywały jako pensjonariusze lub były członkami personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono transmisję COVID‐19.
- Minister zdrowia: domownicy żyjący z osobą zakażoną automatycznie przechodzą na kwarantannę
- Wielka Brytania zarządziła twardy lockdown. Nie będzie możliwości swobodnego podróżowania
Przypadek: możliwy, prawdopodobny i potwierdzony
Powiązany Artykuł
Kilkanaście tysięcy nowych zakażeń. Resort zdrowia podał nowe dane
Za przypadek możliwy wystąpienia zakażenia uznaje się każdą osobę, która spełnia kryteria kliniczne, a za przypadek prawdopodobny - każdą osobę spełniającą kryterium kliniczne oraz epidemiologiczne, w postaci utraty węchu o nagłym początku czy utraty lub zaburzenia smaku o nagłym początku lub osobę spełniającą kryterium diagnostyki obrazowej. Natomiast za przypadek potwierdzony - każdą osobę spełniającą kryterium laboratoryjne przypadku potwierdzonego.
Jak wskazano, diagnostyka laboratoryjna powinna być przeprowadzana w przypadku każdej osoby wykazującej objawy ostrej infekcji układu oddechowego z uwzględnieniem kryteriów klinicznych, objawów mniej specyficznych, jak ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka oraz dodatkowo na podstawie indywidualnej oceny lekarza zlecającego lub służb sanitarno‐epidemiologicznych.
REKLAMA
jmo
REKLAMA