Rzecznik PiS o aborcji: poszukujemy rozwiązania kwestii wad letalnych
- Kwestia wad letalnych jest do rozwiązania, poszukujemy takiego rozwiązania, które będzie zgodne z konstytucją. Rozwiązanie, nad którym pracujemy, musi być precyzyjne, dokładne i nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem TK - powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska.
2020-11-02, 16:52
- Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska wyraziła przekonanie, że kwestia wad letalnych w kontekście sporu o prawo aborcyjne "jest do rozwiązania"
- Anita Czerwińska w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślała konieczność wypracowania takich regulacji prawnych, które będą zgodne z ustawą zasadniczą w świetle niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
- W prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wystąpienie u dziecka wady letalnej uprawniałoby do przerwania ciąży
- W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na mocy ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją
- Po tym orzeczeniu przez Polskę przetacza się fala protestów
Powiązany Artykuł
"Czysta polityka od samego początku". Miłosz Lodowski o protestach po orzeczeniu TK
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska wyraziła przekonanie, że kwestia wad letalnych w kontekście sporu o prawo aborcyjne "jest do rozwiązania". W prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wystąpienie u dziecka wady letalnej uprawniałoby do przerwania ciąży.
Posłuchaj
Rozwiązanie "bez wątpliwości co do zgodności z TK"
W poniedziałek prezydencki projekt, który od w piątku jest w Sejmie, został skierowany do konsultacji prawnych Biura Legislacyjnego Sejmu RP, a także do zaopiniowania między innymi przez Sąd Najwyższy i Naczelną Radę Lekarską.
Czytaj także:
- "Referendum drogą do rozładowania sytuacji". Prof. Kik o sporze wokół aborcji
- Jest odpowiedź na strajk kobiet. W mediach społecznościowych trwa akcja #NieStrajkuje
- Lisicki: protestujący słyszą od części elit, że Kościół jest potworem, z którym trzeba walczyć
Anita Czerwińska w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślała konieczność wypracowania takich regulacji prawnych, które będą zgodne z ustawą zasadniczą w świetle niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Tłumaczyła, że "wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie mógł być inny, ponieważ orzekł on o tym, o czym stanowi konstytucja". - Rozwiązanie, nad którym pracujemy, z jednej strony musi być bardzo precyzyjne, bardzo dokładne, ale nie może także pozostawiać żadnych wątpliwości co do wyroku Trybunału Konstytucyjnego czyli konstytucji - dodała Anita Czerwińska.
Prezydencki projekt w tym tygodniu w Sejmie
W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na mocy ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu przez Polskę przetacza się fala protestów jego przeciwników.
REKLAMA
W piątek do Semu trafił prezydencki projekt zmian w przepisach, które mają doprecyzować kwestię przesłanek dopuszczalności przerywania ciąży w związku z chorobą dziecka. W prezydenckim projekcie nowelizacji przerwanie ciąży byłoby możliwe w przypadku wystąpienia u dziecka wad letalnych, ale nie w przypadku innych wad rozwojowych, w tym na przykład zespołu Downa.
mbl
REKLAMA