"Urlop nie jest prawdziwym powodem". Politycy komentują odwołanie Rabieja
Zdaniem polityków PiS i Lewicy prawdziwe powody dymisji Pawła Rabieja z funkcji wiceprezydenta Warszawy są inne od tych, jakie podaje Rafał Trzaskowski. - To próba przejęcia innej frakcji wewnątrz Nowoczesnej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba. - Dla PO Nowoczesna jest bytem, który nie istnieje, więc po co im wiceprezydent z tej partii - dodaje Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.
2020-11-04, 13:07
"W związku z tym, że wiceprezydent @PawelRabiej odpowiedzialny w Urzędzie @warszawa za obszar zdrowia w sytuacji epidemicznej udał się na urlop bez mojej wiedzy i zgody, podjąłem decyzję o jego dymisji. Zdecydowałem też, że za obszar zdrowia będzie teraz odpowiadać @RKaznowska" - w ten sposób w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzasadnił odwołanie swojego zastępcy.
Na antenie TVN24 Trzaskowski ocenił zachowanie Rabieja jako niepoważne. Dodał, że urlop prezydent odpowiedzialnego za zdrowie w tak ważnym momencie jak pandemia jest "nie do obrony". - Musieliśmy przejąć jego obowiązki, jeżeli chodzi o nadzór nad szpitalami. W ogniu pandemii takie rzeczy po prostu nie mogą się zdarzać - tłumaczył Trzaskowski w rozmowie z TVN24.
"PO szukała pretekstu"
Zdaniem posła PiS Pawła Lisieckiego urlop Pawła Rabieja jest dla Platformy Obywatelskiej dobrym pretekstem do pozbycia się ze stołecznego ratusza niechcianego polityka. - Od dłuższego czasu zmniejsza się liczba członków Nowoczesnej w klubie Koalicji Obywatelskiej. Widzimy, że PO sukcesywnie pozbawia tę partię radnych. Według mnie ta decyzja jest czymś w rodzaju pokazania Nowoczesnej, gdzie jest jej miejsce w szeregu i samorządzie warszawskim - mówi rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.
Powiązany Artykuł
"Sytuacja jest bardzo emocjonalna". Prof. Kleiber o wyborach w USA
Także poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba uważa, że urlop nie jest prawdziwym powodem dymisji Pawła Rabieja. Ale w jego ocenie celem jest pozbycie się konkretnego polityka, a nie ogólnie przedstawiciela Nowoczesnej. - Sądzę, iż to wewnętrzna roszada i próba przejęcia innej frakcji w Nowoczesnej wewnątrz stołecznego samorządu. Alibi do tego, żeby szef stołecznych struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz zastąpił Pawła Rabiej na stanowisku wiceprezydenta - stwierdza w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jacek Ozdoba.
REKLAMA
W podobnym tonie wypowiadają się również politycy Lewicy. - Uważam, że Platforma Obywatelska szukała pretekstu, żeby zwolnić Pawła Rabieja. Dla PO Nowoczesna jest bytem, który nie istnieje, więc po co im wiceprezydent z tej partii - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Joanna Scheuring-Wielgus.
Jacek Ozdoba dodaje, że decyzja o dymisji Rabieja może być ciosem wymierzonym w środowisko LGBT. - Twarz ideologicznej Warszawy jest zdymisjonowana. Na jego miejsce w mojej ocenie wejdzie osoba, która deklarowała inne poglądy - mówi Ozdoba. - PO, widząc daleko posunięty konserwatyzm polskiego społeczeństwa, może starać się odkleić od siebie wizerunek partii, która wspiera środowiska LGBT. Tak to wygląda z zewnątrz, natomiast za wcześnie, aby stwierdzić, czy tak jest w rzeczywistości - dodaje poseł Lisiecki.
Powiązany Artykuł
Walka z koronawirusem. Szef KPRM: premier przedstawi dziś kolejne obostrzenia
Nowoczesna: chcemy, żeby koalicja trwała
Politycy Nowoczesnej decyzję o dymisji Rabieja uważają za słuszną. - Zaakceptowaliśmy decyzję Rafała Trzaskowskiego. Rozumiemy, jaka jest sytuacja, wiemy, co się dzieje w tej chwili, jeśli chodzi o pandemię, w związku z tym rozumiemy, jakie ma motywy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Nie szukałabym w tej sprawie jakiegoś drugiego dna - dodaje. Czy Nowoczesna będzie miała w ratuszu swojego wiceprezydenta?
- Mamy umowę koalicyjną i będziemy o tym rozmawiać z panem prezydentem Trzaskowskim. Chcemy, żeby koalicja trwała dalej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. I dodaje, że do takich rozmów może dojść jeszcze w tym tygodniu.
REKLAMA
Paweł Rabiej wiceprezydentem Warszawy został w listopadzie 2018 roku, po wygranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach samorządowych. Objęcie przez niego stanowiska w ratuszu wynikało z przedwyborczej umowy między PO a Nowoczesną w stolicy.
Powiązany Artykuł
"Z Donaldem Trumpem mamy najlepsze z możliwych doświadczeń". Wiceszef MSZ o wyborach w USA
Rabiej w ratuszu odpowiadał za zadania z zakresu ochrony zdrowia i polityki zdrowotnej, a także spraw społecznych, prowadził także zadania z zakresu reprywatyzacji i wypłat odszkodowań za nieruchomości warszawskie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Sprawował nadzór nad Biurem Polityki Zdrowotnej, Biurem Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biurem Spraw Dekretowych.
Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl
REKLAMA