Prezydent Białegostoku: składam wniosek o pozbawienie kard. Gulbinowicza honorowego obywatelstwa
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział wniosek do radnych o pozbawienie honorowego obywatelstwa miasta kardynała Henryka Gulbinowicza. W piątek Stolica Apostolska poinformowała o cofnięciu Gulbinowiczowi m.in. prawa używania insygniów biskupich.
2020-11-06, 20:51
Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat w tej sprawie.
Komunikat Nuncjatury Apostolskiej
Powiązany Artykuł
Zapadły decyzje dyscyplinarne w sprawie kard. Gulbinowicza. Terlikowski: to trzęsienie ziemi
"W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich" - czytamy w dokumencie.
Duchowny został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Nakazano mu też wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".
- Robert Telus: w Kościele nie ma przyzwolenia na czyny zarzucane kard. Gulbinowiczowi
- Oskarżenia o czyny pedofilskie pod adresem kardynała. Oświadczenie prawników
Reakcja prezydenta Białegostoku
Na decyzję Stolicy Apostolskiej zareagował w piątek prezydent Białegostoku. Henryk Gulbinowicz jest od 2000 roku honorowym obywatelem tego miasta, odbierając ten tytuł, świętował też w mieście 50-lecie święceń kapłańskich.
"W związku z decyzją Stolicy Apostolskiej, w porozumieniu z przewodniczącym Rady Miasta Białystok, wystąpię z wnioskiem o pozbawienie honorowego obywatelstwa naszego miasta kardynała Henryka Gulbinowicza" - napisał Tadeusz Truskolaski w mediach społecznościowych.
Powiązany Artykuł
Decyzje Watykanu ws. kard. Gulbinowicza. Archidiecezja wrocławska: należy powiedzieć "przepraszam"
"Trzeba iść za ciosem"
W rozmowie z PAP prezydent Białegostoku dodał, że termin rozpatrzenia takiego wniosku zależy od przewodniczącego rady. Zaznaczył, że dla niego sytuacja jest "jednoznaczna". Przypomniał, że jeszcze w 2019 roku wystąpił z listem do stosownych instytucji watykańskich o opinię dotyczącą trzech katolickich hierarchów - honorowych obywateli miasta, w tym właśnie Henryka Gulbinowicza, gdy pojawiły się medialne informacje o tym, że mieli oni tuszować aferę dotyczącą pedofilii duchownych. Odpowiedzi nie dostał.
- Skoro pośrednio nadeszła odpowiedź, to trzeba niejako "iść za ciosem". Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby osoba, która nawet jest niegodna pochówku czy mszy w katedrze wrocławskiej, była honorowym obywatelem Białegostoku - dodał. Wyraził nadzieję, że jego wniosek poprą przynajmniej radni Koalicji Obywatelskiej (którzy w radzie mają większość).
REKLAMA
97-letni obecnie Henryk Gulbinowicz w Białymstoku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1970 roku został administratorem tamtejszej archidiecezji. W 1976 roku został przeniesiony do Wrocławia, gdzie został metropolitą wrocławskim.
jmo
REKLAMA