X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Oskarżenia o czyny pedofilskie pod adresem kardynała. Oświadczenie prawników

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 11:30
Pełnomocnicy b. metropolity wrocławskiego, kard. Henryka Gulbinowicza, wezwali w piątek media do zaprzestania publikacji zawierających "nieprawdziwe i niepotwierdzone" informacje na temat duchownego. Chodzi o oskarżenia o czyny pedofilskie kierowane przez autora wierszy Karola Chuma.
Adwokaci Mateusz Chlebowski (z lewej) i Łukasz Śliwa wydali oświadczenie w sprawie ataków naruszających dobra osobiste kard. Gulbinowicza
Adwokaci Mateusz Chlebowski (z lewej) i Łukasz Śliwa wydali oświadczenie w sprawie ataków naruszających dobra osobiste kard. GulbinowiczaFoto: PAP/Jan Karwowski

Konferencję prasową, na której pełnomocnicy kard. Gulbinowicza wygłosili oświadczenie, zorganizowano przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego. W lecznicy tej od kilku dni przebywa były metropolita wrocławski. Jak powiedział dziennikarzom w piątek dyrektor tego szpitala prof. Wojciech Witkiewicz, stan 96-letniego kardynała jest stabilny. - Będzie ona przebywał w szpitalu jeszcze co najmniej tydzień, prowadzone są intensywne zabiegi diagnostyczne. Kardynał przebywa na oddziale chirurgicznym naszego szpitala - mówił prof. Witkiewicz.

Oświadczenie prawników

Jeden z pełnomocników kardynała, mec. Mateusz Chlebowski powiedział dziennikarzom, że reprezentujący duchownego prawnicy wzywają media do "zaprzestania publikowania i rozpowszechniania nieprawdziwych i niepotwierdzonych, a co za tym idzie naruszających dobre imię ks. kardynała Henryka Gulbinowicza informacji, pochodzących od pana posługującego się pseudonimem Karol Chum".

Dodał, że jego kancelaria prowadzi obecnie analizę prawną treści zawartych w materiałach prasowych o kard. Henryku Gulbinowiczu, które do tej pory zostały opublikowane. - Po tym podejmiemy decyzję, co do dalszych działań prawnych w tej sprawie - powiedział.

Prawnik zaapelował także o uszanowanie prywatności kardynała. - Chcemy, by w spokoju wrócił do pełni zdrowia i sił. Proszę o nie robienie sensacji i umożliwienie drugiej stronie zajęcie stanowiska. Reasumując wszelkie dalsze insynuacje na temat kardynała zostaną przez nas uznane za naruszenie prawa i spotkają się ze stosowną reakcją na drodze sądowej - mówił mecenas.

Oskarżenia pod adresem kardynała

We wtorek na łamach "Gazety Wyborczej", wrocławski informatyk i autor wierszy Karol Chum (jego prawdziwe nazwisko to Przemysław Kowalczyk), oskarżył o molestowanie kard. Henryka Gulbinowicza, legendę "Solidarności" i kawalera Orderu Orła Białego.

Prof. Witkiewicz, który jest lekarzem kard. Gulbinowicza od ponad 30 lat powiedział w piątek dziennikarzom, że jako lekarz "nigdy nie zauważył, żeby to, co jest przedmiotem doniesień prasowych było prawdziwe".

Z kolei w ubiegłym tygodniu działaczki Dolnośląskiego Kongresu Kobiet złożyły do biura Rady Miejskiej Wrocławia wniosek o odebranie b. metropolicie wrocławskiemu kard. Henrykowi Gulbinowiczowie tytułu honorowego obywatela miasta. Była to reakcja na okoliczności przedstawione w filmie Tomasza Sekielskiego.

W dokumencie "Tylko nie mów nikomu" pojawia się m.in. postać byłego księdza Pawła K. W filmie wskazano, że po zatrzymaniu Pawła K. w 2005 r. poręczył za niego ówczesny metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Szybko jednak to poręczenie wycofał. Następnie, według dokumentu Sekielskiego, poręczenia udzieli kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany biskup archidiecezji wrocławskiej. Dzięki temu poręczeniu K. miał uniknąć tymczasowego aresztowania – wynika z dokumentu. Zdaniem działaczek Kongresu kard. Gulbinowicz nie tylko poręczył za Pawła K., ale też "po ujawnieniu jego skłonności, nie zrobił nic, by zapobiec kolejnym tragediom".

Paweł K., który nie jest już księdzem, w 2015 r. został skazany przez wrocławski sąd na 7 lat więzienia za wykorzystanie seksualne trzech małoletnich chłopców. Sąd zakazał mu też dożywotnio pracy z młodzieżą i orzekł leczenie zaburzeń preferencji seksualnych.

mr

Czytaj także

Biskupi do wiernych: nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 19:43
"Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" - napisali biskupi do wiernych w liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w najbliższą niedzielę. List napisali hierarchowie zebrani dziś w Warszawie na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń