Nowa "piątka dla zwierząt". Minister rolnictwa: wraca Inspekcja Ochrony Zwierząt
- W nowej wersji projektu "piątki dla zwierząt" planowane jest powołanie Inspekcji Ochrony Zwierząt, która będzie zajmowała się dobrostanem zwierząt - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda. Jak dodał, Inspekcja będzie składała się z osób, które "będą miały na ten temat wiedzę" i instrumenty "do zapewnienia państwowego dozoru źle traktowanym zwierzętom" i będzie podlegać MSWiA.
2020-11-08, 14:00
Grzegorz Puda w programie "Tydzień" TVP1 był pytany o prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt. Jak mówił, trwają nad nim prace; ma to być projekt poselski, który będzie obejmował dwa obszary. Pierwszy z nich ma dotyczyć ochrony zwierząt. - Czyli to, co dotychczas było omawiane, dyskutowane, do czego rolnicy mogli wnosić swoje spostrzeżenia i poprawki - powiedział szef resortu rolnictwa.
Powiązany Artykuł
Powstaje nowa wersja "Piątki dla zwierząt". Wiemy, kiedy PiS ma przedstawić projekt
Wraca Inspekcja Ochrony Zwierząt
Drugi obszar to utworzenie Inspekcji Ochrony Zwierząt. - To będzie nowa inspekcja, podlegająca, z tego co mi wiadomo, MSWiA. Chociażby dlatego, że to ministerstwo będzie mogło sprawować taki nadzór nad dostosowaniem prawa oraz tego, w jaki sposób prawo jest przestrzegane - powiedział. Jak dodał, inspekcja będzie się składała z osób, które "będą miały na ten temat wiedzę, które będą miały również instrumenty po to, aby tym zwierzętom, które były dotychczas w jakiś sposób źle traktowane, można było zapewnić państwowy dozór".
Czytaj także:
- Większość Polaków popiera zakaz hodowli zwierząt na futra. Sprawdź nowy sondaż
- "To zwykła ludzka przyzwoitość". Krzysztof Sobolewski o "Piątce dla zwierząt"
Grzegorz Puda wyjaśnił, że chodzi o to, aby ta inspekcja miała za zadanie dopilnowywać, że w przypadku gdy zwierzę jest źle traktowane, maltretowane, mogli wchodzić np. do gospodarstw inspektorzy i sprawdzać, "czy te informacje, które dobiegają z terenu, są rzeczywiście prawdziwe".
Pomysł Jarosława Kaczyńskiego i młodzieżówki PiS
Tzw. piątkę dla zwierząt, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt, zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa, ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowe.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Beata Maciejewska: mamy XXI wiek i czas ukrócić okrucieństwo wobec zwierząt
Nowela została uchwalona przez Sejm, ale przeciwko niej w głosowaniu opowiedziało się m.in. 15 posłów PiS, którzy w konsekwencji zostali zawieszeni w prawach członka partii. Z kolei w Senacie przeciwko noweli zagłosowało m.in. siedmioro senatorów PiS. Konsekwencje wobec senatorów za złamanie partyjnej dyscypliny nie zostały jeszcze wyciągnięte.
Senat wprowadził do noweli ponad 30 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego. Poprawki senackie miały być rozpatrywane na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod koniec października, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane.
Przeciwko nowelizacji wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii. Domagano się odrzucenia noweli.
REKLAMA