Tajemnicze odkrycie na Marsie. "Setki ciemnoszarych kul"
Łazik NASA Perseverance, odbywający misję na Marsie, odnalazł skałę, której faktura zaskoczyła naukowców. Badacze liczą, że uda się im ustalić jej pochodzenie.
2025-03-31, 12:29
Tajemnicza skała o "zaskakującej fakturze"
Skała, określona jako "St. Pauls Bay", została odkryta w marcu przez łazik Perseverance na zboczach wzgórza Witch Hazel, na krawędzi krateru Jezero. Podczas zbierania próbek naukowcy zwrócili uwagę na zaskakującą fakturę skały. "Wydawała się składać z setek milimetrowych, ciemnoszarych kul" - relacjonuje NASA. Część z nich sprawiała wrażenie "wydłużonych", niektóre przypominały elipsę, a jeszcze inne miały kanciaste krawędzie. Część kul "miała nawet maleńkie dziurki". Naukowcy starają się określić pochodzenie skały, a także wyjaśnić jej tajemniczą fakturę. Utrudnia to fakt, że "St. Pauls Bay to skała unosząca się".
Jedna z hipotez głosi, że może być ona powiązana z jedną z ciemnych warstw wzgórza Witch Hazel, która została zidentyfikowana przez NASA z orbity. Naukowy mają nadzieję, że dalsze badania, przede wszystkim osadzenie skały w kontekście geologicznym, pozwoli na ustalenie i zrozumienie jej pochodzenia.
Dziwne kule na Marsie. "Marsjańskie jagody"
NASA zaznacza, że nie jest to pierwszy raz, kiedy "na Marsie odnaleziono dziwne kule". Do pierwszego odkrycia doszło w 2004 roku za sprawą łazika marsjańskiego Opportunity. Zauważył on tzw. marsjańskie jagody na równinie Meridiani Planum. Dziwną fakturę skał - w kraterze Gale - zaobserwował łazik Curiosity. Ponadto łazik Perseverance, ten sam, który odkrył "St. Pauls Bay", kilka miesięcy temu natknął się - także w rejonie krateru Jezero - na dziwną fakturę przypominającą popcorn.
Badanie skał na Marsie
Portal Live Science zwraca uwagę, że skały dają naukowcom ważne wskazówki dotyczące tego, jak Mars zmieniał się na przestrzeni czasu. "Ich powstawanie i przemieszczanie się ujawniają złożone interakcje między wodą, skałami i siłami geologicznymi na Marsie, co może pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, czy planeta mogła być w przeszłości siedliskiem życia".
I dodaje, że jeśli wspomniane marsjańskie wzgórze zawierało niegdyś wodę gruntową, to "niektóre próbki skał zbierane przez Perseverance mogą zawierać skamieniałe życie mikrobiologiczne".
- Przełom w badaniach Marsa. Naukowcy wiedzą, dlaczego jest czerwony
- Na Marsie były wielkie podziemne zbiorniki wodne. Przełomowe odkrycie naukowców
- Historyczny start komercyjnej europejskiej rakiety. Konkurencja dla Muska
Źródła: NASA/Live Science/łl/kor