Na Marsie były wielkie podziemne zbiorniki wodne. Przełomowe odkrycie naukowców

Na istnienie na Marsie magm, które mogły służyć powstawaniu wielkich podziemnych zbiorników wodnych, wskazują nowe badania naukowców. Odkrycia, dotyczące starożytnej przeszłości Czerwonej Planety, mogą pomóc w aktualnych poszukiwaniach miejsc, dobrych do planowania kolejnych misji lub kosmicznych baz.

Przemysław Goławski

Przemysław Goławski

2024-12-20, 16:15

Na Marsie były wielkie podziemne zbiorniki wodne. Przełomowe odkrycie naukowców
Fotografia powierzchni Marsa wykonana przez łazik Perseverance. Zdaniem naukowców część odkrytych skał miała pomóc w powstawaniu i utrzymaniu na planecie zbiorników wodnych.Foto: NASA/JPL-Caltech/ASU

Specjalne modele i rekonstrukcja skorupy Marsa

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Rice i odkryli nowe dowody na istnienie ukrytych rezerwuarów wody i rzadkich magm pochodzenia granitowego. Zdaniem badaczy właśnie one kształtowały starożytnego Marsa. Odkrycia rzucają światło na ewolucję geologiczną planety, sugerując istnienie nieznanych tam dotąd formacji skalnych i znacznie większą obecność wody w odległej przeszłości planety.

Nowe analizy zostały opublikowane w czasopiśmie Earth and Planetary Science Letters. Wskazuje, jak zmiany w grubości skorupy Marsa na przestrzeni dziejów mogły wpłynąć na procesy skalne i powstawanie magm i całych systemów hydrologicznych pod powierzchnią.

Woda w stanie ciekłym na powierzchni Marsa

Zespół badawczy wykorzystał zaawansowane modelowanie termiczne do rekonstrukcji stanu termicznego skorupy Marsa. Modele ujawniły, że regiony o grubości skorupy przekraczającej 50 kilometrów doświadczały szerokiego częściowego topnienia, produkując opisywane magmy.

- Nasze odkrycia wskazują, że procesy skorupy Marsa przebiegały znacznie dynamiczniej, niż wcześniej sądzono - mówi prof. Cin-Ty Lee, ekspert geologii i nauk planetarnych, który kierował badaniami. Ich kluczowym aspektem jest powiązanie między grubością skorupy a ewolucją magmy. Zespół naukowców wskazał, że wczesny Mars charakteryzował się znacznymi różnicami w grubości skorupy w różnych regionach. Te różnice miały ważny wpływ na to, jak magma powstawała, przemieszczała się i ostatecznie wydostawała na powierzchnię planety. W regionach o grubszej skorupie magma miała tendencję do dłuższego pozostawania pod powierzchnią, co sprzyjało jej zróżnicowaniu i powstawaniu rzadszych, bardziej złożonych typów magmy.

REKLAMA

Czytaj także:

Naukowcy wyjaśniają, że chodzi o okres sprzed 3-4 miliardów lat, a obecność magmowych granitów wskazuje, że powierzchnia planety była wystarczająco gorąca, by utrzymać ciekłą wodę. Gorące magmy miały też istotny wpływ na zachowanie wody pod zamarzniętą powierzchnią.

Ważne pytania o ewolucję Czerwonej Planety. Czy w przyszłości będzie zamieszkana?

Co więcej, badania sugerują, że interakcje między magmą a wodą uwięzioną w skorupie, mogły odgrywać ważną rolę w ewolucji hydrologicznej Marsa. Magma, wnikając w warstwy skorupy, mogła uwalniać uwięzioną wodę, tworząc podpowierzchniowe zbiorniki. Te odkrycia mogą pomóc w wyjaśnieniu pochodzenia minerałów uwodnionych, które były wcześniej znajdowane na Marsie, a także w lepszym zrozumieniu obecności i historii wody na tej planecie.

- Każda wiedza na temat procesów zachodzących w skorupie Marsa przybliża nas do odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań w nauce o planetach, w tym na temat ewolucji Marsa i możliwości podtrzymywania na nim życia - mówi prof. Kirsten Siebach z Uniwersytetu Rice.

REKLAMA

Odkrycia te mają istotne znaczenie dla zrozumienia przeszłości Marsa. Potwierdzają też hipotezę, że Czerwona Planeta była kiedyś znacznie bardziej aktywna geologicznie i posiadała dynamiczny system hydrologiczny. Dalsze badanie tych procesów jest kluczowe dla oceny potencjału Marsa jako planety możliwej do zamieszkania. Badacze chcą prowadzić dalsze analizy, czy było to możliwe w przeszłości, jak i szukać wskazówek, dla takiej ewentualności w przyszłości.

Czytaj także:

Źródła: Rice University/NASA/Przemysław Goławski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej