"Brak weta to błąd zagrażający naszej tożsamości". Publicyści o powiązaniu funduszy UE z praworządnością
Gościem "Debaty dnia" byli Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie"), którzy mówili na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o budżecie UE i powiązaniu wypłaty funduszy z praworządnością. - To byłby potężny błąd w ramach istnienia Polski w UE, ale również może mocno zepsuć Zjednoczonej Prawicy reputację wśród wyborców - mówił Piasecki o ewentualnym polskim wecie.
2020-11-10, 19:06
Negocjatorzy Europarlamentu i krajów członkowskich po kilkumiesięcznych negocjacjach osiągnęli porozumienie. Teraz te ustalenia muszą jeszcze ostatecznie zaakceptować unijne rządy i europosłowie na sesji plenarnej. Wydatki Wspólnoty na lata 2021-27 zostały uzgodnione przez unijnych przywódców na lipcowym szczycie, ale konieczna jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich, by budżet mógł zacząć obowiązywać od stycznia.
Powiązany Artykuł
Unijny budżet na lata 2021-27. Jest wstępna zgoda ws. jego kształtu
Zwykle takie zatwierdzenie było formalnością, ale pojawiła się kwestia sporna. Chodzi o nowe przepisy o powiązaniu wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności. Węgry i Polska nie chcą się na to zgodzić i mówią, że nie zaakceptują wydatków Unii na kolejnych 7 lat, jeśli ta warunkowość pozostanie.
- "Na to zgody nie będzie". Premier wyklucza możliwość powiązania środków UE z praworządnością
- "Ideologiczny kij". Polscy eurodeputowani o propozycji Niemiec do budżetu UE
Polskie weto
- Łączenie z wyimaginowaną praworządnością jest skandalem i jest czymś wbrew temu, co Polska podpisała w traktatach przystępując do Unii - ocenił Igor Szczęsnowicz.
REKLAMA
Innego zdania był Marcin Piasecki, który ocenił, że Polska jest w mniejszości w tej kwestii. - Jeżeli tak przeważająca większość państw nie ma z tymi zapisami żadnego problemu, a Węgry i Polska przeciw temu protestują, to może jest tak, że jest tam problem z praworządnością? - pytał dziennikarz "Rzeczpospolitej".
Posłuchaj
Goście zostali zapytani o opinie na temat zapowiadanego polskiego weta.
- To byłby potężny błąd w ramach istnienia Polski w UE, ale również może mocno zepsuć Zjednoczonej Prawicy reputację wśród wyborców - ocenił Piasecki.
REKLAMA
Z tą opinią nie zgodził się publicysta "Gazety Polskiej Codziennie", który wyraził nadzieję, że "polski rząd zdecyduje się na weto". - Brak weta byłby definitywnym błędem zagrażającym naszej tożsamości - dodał.
W drugiej części audycji mowa była o szczepionce na COVID-19, a także sytuacji epidemicznej w Polsce.
Posłuchaj
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
***
Tytuł audycji: "Debata dnia"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie")
Data emisji: 10.11.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
Polskie Radio 24/IAR/st
REKLAMA