Poszukiwania szczątków sióstr zakonnych, ofiar sowieckich żołnierzy. Trwają prace IPN
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało o wynikach prac przeprowadzonych przy dawnym Szpitalu Mariackim w Olsztynie. Poszukiwano tam szczątków sióstr Katarzynek, które zostały zamordowane przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku.
2020-11-12, 16:27
Jak podano w komunikacie, zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził w dniach 19-30 października prace poszukiwawcze w Olsztynie, na terenie nieistniejącego już Cmentarza Mariackiego, na którym w latach 1878-1974 grzebani byli zmarli z pobliskiego Szpitala Mariackiego. Obecnie jest to Miejski Szpital Zespolony.
To właśnie w tym miejscu miały zostać pogrzebane ciała sióstr Katarzynek, które zginęły z rąk Sowietów w styczniu i maju 1945 roku.
Powiązany Artykuł
Pamięć o poległych bohaterach. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało kilkanaście powstańczych mogił
IPN przypomniał, że według przekazów historycznych ostatni pochówek na tym cmentarzu odbył się w 1951 r., a po upływie 10 lat cmentarz zamknięto. O dawnej nekropolii informuje jedynie tablica umieszczona przy ul. Mariańskiej.
W komunikacie wskazano, że podczas tego etapu poszukiwań pomordowanych Sióstr Katarzynek poszukiwano szczątków s. Generosy (Marii Bolz), s. Krzysztofory (Marty Klomfass) i s. Liberii (Marii Domnik). Wszystkie one posługiwały chorym Szpitala Mariackiego.
REKLAMA
"Tam, gdzie służyły, tam też zginęły"
"Pracowały jako pielęgniarki, poszukując pomocy dla chorych, zaś zmarłym organizując pochówki na pobliskim cmentarzu. Tam, gdzie służyły, tam też zginęły, broniąc się przed pohańbieniem ze strony czerwonoarmistów, którzy wkroczyli do Olsztyna zimą 1945 r. Zostały pochowane na tym samym cmentarzu, na który odprowadzały zmarłych pacjentów szpitala" - napisano w komunikacie.
Podczas przeprowadzonych prac przebadano ok. 80 m kw. terenu, co stanowi niewielki wycinek dawnego terenu cmentarza. W toku badań ujawniono ponad 30 pochówków zarówno mężczyzn, kobiet jak i dzieci. Cechy antropologiczne, odnalezione przy szczątkach przedmioty oraz pozostałości trumien, wskazują, iż były to regularne pochówki z czasów funkcjonowania cmentarza.
"Odnalezione przy kilku osobach przedmioty kultu religijnego oraz stroju duchownego pozwalają przypuszczać, iż natrafiono na pochówki sióstr zakonnych i księdza. Spośród odnalezionych osób zostały wytypowane szczątki, co do których zachodzi przypuszczenie, iż są to poszukiwane trzy siostry, męczenniczki z 1945 roku. Podjęte szkielety zostaną teraz poddane oględzinom antropologicznym w Zakładzie Medycyny Sądowej w Gdańsku" - poinformował IPN.
Wśród odnalezionych przedmiotów są charakterystyczne medaliki, które nosiły Siostry św. Katarzyny, duże różańce noszone przy pasie zakonnym oraz niewielkie krucyfiksy, które zakonnice miały zwyczaj nosić w kieszeni habitu. Przy szczątkach kapłana została znaleziona koloratka oraz duży krzyż, noszony niegdyś przez warmińskie duchowieństwo.
Czytaj także:
- Krzysztof Szwagrzyk: poszukiwania na Powązkach umożliwiły zetknięcie się z jeszcze większym barbarzyństwem komunizmu
- Nieznana fotografia "Inki". IPN odnalazł zdjęcie Danuty Siedzikówny tuż przed aresztowaniem
W komunikacie przypomniano, że równolegle do poszukiwań przez IPN szczątków sióstr, ofiar terroru sowieckiego po stronie kościelnej prowadzony jest proces beatyfikacyjny, w ramach którego ma zostać wyniesionych do chwały ołtarzy 16 Sióstr Katarzynek, które w 1945 r. poniosły męczeńską śmierć ze strony czerwonoarmistów.
"Podczas prac (poszukiwawczych w Olsztynie - PAP) obecne były Siostry Katarzynki odpowiedzialne za proces beatyfikacyjny oraz delegat arcybiskupa warmińskiego ds. beatyfikacji. O odnalezionych szczątkach kapłana został poinformowany abp Józef Górzyński, metropolita warmiński" - zaznaczono w komunikacie.
itom
REKLAMA