more_horiz
Wiadomości

Pamięć o poległych bohaterach. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało kilkanaście powstańczych mogił

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:42
Jeszcze przed 1 listopada Muzeum Powstania Warszawskiego zakończy renowację 11 powstańczych mogił. W grobach spoczywają zarówno Powstańcy jak i cywile, którzy zginęli w trakcie zrywu.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie -  mogiły żołnierzy Powstania Warszawskiego. Zdj. ilustracyjne
Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie - mogiły żołnierzy Powstania Warszawskiego. Zdj. ilustracyjneFoto: Marcin Morawski/East News

Posłuchaj

00:25 oldak1.mp3 Jan Ołdakowski dodaje, że obok renowacji grobów wolontariusze muzeum nieustannie poszukują imion i nazwisk ofiar, które dziś spoczywają jako bezimienne (IAR)

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Nieznana fotografia "Inki". IPN odnalazł zdjęcie Danuty Siedzikówny tuż przed aresztowaniem

Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, o pamięć o poległych apelują sami Powstańcy Warszawscy. - Zawsze mówili: pamiętajcie o naszych kolegach, towarzyszach broni, sanitariuszkach i łączniczkach. Tak, aby zrobić wszystko, by ich nazwiska były przypominane i by pamiętać o ich grobach - powiedział Jan Ołdakowski.

W tym roku udało się odszukać i wyremontować grób między innymi cichociemnego, kapitana Mirosława Kryszczukajtisa pseudonim Szary, a także cywilnej ofiary Zofii Witas, która zginęła pod gruzami szpitala przy ulicy Chełmskiej.

Czytaj także:

Jan Ołdakowski dodaje, że obok renowacji grobów wolontariusze muzeum nieustannie poszukują imion i nazwisk ofiar, które dziś spoczywają jako bezimienne. - Szukamy danych i nadajemy tożsamość tym cywilom i powstańcom, którzy zginęli bezimiennie - powiedział Jan Ołdakowski.

Odnalezione nazwiska są umieszczane między innymi na murze pamięci w Parku Wolności, a także, w przyszłości, pojawią się na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na stołecznej Woli.

Środki na remont grobów pochodzą między innymi z publicznej zbiórki pieniędzy organizowanej w związku z obchodami 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku udało się zebrać 46 358,81 złotych.

Do 2019 roku Muzeum Powstania Warszawskiego odnowiło 144 powstańcze groby.

paw/

Zobacz także

Zobacz także