"To kluczowa kwestia". W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o administracji rządowej

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o działach administracji. Dostosowuje ona strukturę administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów. Projekt przewiduje między innymi wyodrębnienie nowych działów administracji - geologia, leśnictwo i łowiectwo.

2020-11-18, 15:42

"To kluczowa kwestia". W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o administracji rządowej
Według najnowszego badania CBOS, Zjednoczona Prawica ma poparcie ponad jednej trzeciej Polaków. Foto: Twitter/Kancelaria Sejmu

Ma być też powołane centrum administracyjne rządu, które ma m.in. określać strategiczne kierunki rozwoju państwa i oceny funkcjonalności jego struktur. Ma się też zajmować koordynacją działań związanych ze współdziałaniem rządu i premiera z prezydentem, Sejmem, Senatem i innymi organami państwowymi.

Powiązany Artykuł

sejm głosowanie free tt 663.jpg
Pomoc dla branż poszkodowanych w epidemii. Posłowie zajmują się specjalną ustawą

Projekt uzasadniał szef kancelarii premiera. Jak mówił, chodzi przede wszystkim o usprawnienie pracy administracji rządowej.

- Będzie to miało wpływ na wzrost efektywności pracy ministerstw i skrócenie procesów decyzyjnych - podkreślił Michał Dworczyk.

Posłuchaj

Szef KPRM o nowelizacja ustawy zmieniającej działanie administracji rządowej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Piotr Kaleta z PiS przychylił się do opinii przedstawicieli Rady Ministrów i zadeklarował poparcie dla rządowego przedłożenia. - Rząd musi działać sprawnie dla obywateli, ale to w jego kwestii jest, jaką będzie miał strukturę. Ograniczenie liczby resortów jest tutaj kwestią kluczową - wskazał poseł.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Kaleta o procedowanej w Sejmie ustawie (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Głosy sprzeciwu

Konrad Frysztak wniósł w imieniu Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu. Poseł zarzucał rządzącym między innymi fikcyjne zmniejszanie liczby podsekretarzy stanu w poszczególnych resortach poprzez włączenie ich do korpusu służby cywilnej. Dodał, że wzrosną też ich zarobki.

Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu nie zyskał akceptacji sejmowej większości. Został skierowany do prac w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej