Kościół gotowy na zmiany. Są nowe ustalenia z MEN ws. lekcji religii
Zmniejszenie liczby lekcji religii może być możliwe od 2026 r. To kompromis jaki mieli wypracować biskupi i przedstawiciele resortu edukacji po niedawnym spotkaniu ws. lekcji religii w szkołach.
2024-11-13, 06:50
O kompromisie, jaki zaproponowali minister edukacji polscy biskupi pisze "Gazeta Wyborcza". Z ustaleń jej dziennikarzy wynika, że w czasie niedawnego spotkania przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski, biskupi mieli zaakceptować propozycję resortu.
Postawili przy tym warunek, by zmiany weszły w życie od 2026 roku. - Usłyszeliśmy, że Episkopat musi mieć czas na zmianę podstawy programowej i przygotowanie nowych podręczników - powiedział rozmówca "Wyborczej" z kręgów rządowych.
Wola porozumienia
Do spotkania duchownych i przedstawicieli resortu doszło 7 listopada. Po rozmowach Podkomisja ds. religii w szkole powołana przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat, w którym podkreślono wolę porozumienia.
"W czasie dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony. Wobec deklarowanej przez obydwie strony woli osiągnięcia porozumienia, w punktach, w których pojawiły się wątpliwości, zdecydowano o kolejnym spotkaniu i poszukaniu rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły. Obydwie strony zadeklarowały wolę kontynuacji rozmów oraz wolę porozumienia" - czytamy w przekazanej informacji.
REKLAMA
Obecnie uczniowie mają dwie godziny katechezy tygodniowo. Mogą wybrać etykę lub za zgodą rodziców zrezygnować z zajęć. Szefowa MEN Barbara Nowacka chce, by we wszystkich szkołach obowiązywało ograniczenie do jednej lekcji religii tygodniowo.
- Co dalej z religią w szkołach? Specjaliści katechetyki mówią o europejskich rekomendacjach
- Lista lektur zostanie zredukowana? MEN zaprezentowało propozycje zmian
- Zakaz krzyży w warszawskich urzędach. Kuria reaguje na zarządzenie Trzaskowskiego
pg/iar/KEP
REKLAMA