Zakaz krzyży w warszawskich urzędach. Kuria reaguje na zarządzenie Trzaskowskiego

2024-05-17, 18:40

Zakaz krzyży w warszawskich urzędach. Kuria reaguje na zarządzenie Trzaskowskiego
Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących - uważa kuria. Foto: Shutterstock.com / Adam Jan Figel

Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP - to reakcja kurii archidiecezji warszawskiej na decyzję prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o eliminacji symboli religijnych z urzędów.

"Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie - obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli"- napisano w oświadczeniu.

Kardynał Kazimierz Nycz w rozmowie z Polskim Radiem wyraził nadzieję, że usuwanie krzyży i innych symboli nie jest obligatoryjnym zakazem. - Problem polega na tym, żeby się umiejętnie, mądrze, życzliwie różnić między sobą, a krzyż, czy jakikolwiek inny zewnętrzny znak nie tylko w tym nie przeszkadzają, ale pomagają rzetelnie, uczciwie pracował, był kompetentnym, fachowym - zaznaczył kardynał Nycz.

Kardynał Ryś: wybór areligijny też jest wyborem

Także zdaniem metropolity łódzkiego kardynała Grzegorza Rysia, usunięcie symboli religijnych nie ma nic wspólnego z neutralnością religijną. - Wybór areligijny też jest wyborem, to nie jest postawa neutralna, postawa neutralna polega na tym, że się w równym stopniu afirmuje ludzi w ich tożsamościach, ludzie mogą się spotkać naprawdę, gdy pozostają sobą, to nie jest model neutralności, że się czyści wszystkie ściany ze wszystkiego - uzasadniał kardynał Ryś.

Jak napisano w oświadczeniu kurii warszawskiej, decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek.

Posłuchaj

Kuria warszawska o decyzji Rafała Trzaskowskiego dotyczącej eliminacji symboli religijnych (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Uzasadniono, że skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami uświadamiają potrzebę potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji. "Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj również:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej