12 osób z zarzutami po środowych zgromadzeniach w Warszawie

Dwanaście osób, które zostały zatrzymane podczas środowych nielegalnych zgromadzeń w Warszawie, usłyszało już zarzuty m.in. w związku z występkiem chuligańskim - powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że z trzynastą osobą nadal prowadzone są czynności.

2020-11-20, 18:08

12 osób z zarzutami po środowych zgromadzeniach w Warszawie
Żandarmeria Wojskowa i Policja ochraniające Sejm przed protestującymi z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Foto: PAP/Radek Pietruszka

W środę wieczorem w stolicy odbyły się protesty przed Sejmem i gmachem TVP przy placu Powstańców Warszawy - gdzie do północy gromadziła się grupa manifestantów. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak informował w czwartek podczas konferencji prasowej, że podczas środowych zgromadzeń w Warszawie policja zatrzymała 13 osób w zw. z przestępstwami popełnionymi wobec funkcjonariuszy, a jeden z policjantów doznał bardzo poważnej kontuzji.

Kilka zarzutów

Powiązany Artykuł

1200_Scheuring-Wielgus_EN.png
Poseł opozycji zaszczuła rodzinę policjanta? Jest nagranie ze zdarzenia

- Dwanaście osób, które zostały zatrzymane, usłyszały zarzuty w związku z występkiem chuligańskim - powiedział w piątek PAP rzecznik KSP.

Zobacz także:

- Ponadto zarzuty dotyczyły czynnego udziału w zbiegowisku, zmuszeniu do odstąpienia od czynności prawnych, znieważeniu policjantów i naruszeniu nietykalności - wyliczył policjant.

REKLAMA



Dodał, że z ostatnią osobą zatrzymaną cały czas są prowadzone czynności z art. 108 ustawy o ochronie zabytków (niszczenie lub uszkadzanie zabytku - PAP).

Policyjny kordon

Powiązany Artykuł

strajk kobiet 1200 PAP.jpg
"Zatrzymaliśmy 13 najbardziej agresywnych osób". Rzecznik KSP o protestach w Warszawie

Jak informował wcześniej nadkomisarz, w środę na placu Powstańców Warszawy po kilkukrotnym wezwaniu do rozejścia grupa protestujących, która nie zastosowała się do tych wezwań, została otoczona przez policjantów dla wylegitymowania wszystkich tych łamiących prawo osób i skierowania wniosków do Sanepidu.

- Część osób próbowała jednak wydostać się z tego kordonu, żeby uniknąć odpowiedzialności i wobec nich zostały zastosowane środki przymusu bezpośredniego - tłumaczył nadkom. Marczak.



- Tu 497 osób zostało wylegitymowanych, skierowano 320 wniosków do sądu i 297 notatek do Sanepidu - wyliczył.

Powiązany Artykuł

policja Czarzasty 1200 F.jpg
Zdarzenie z udziałem Włodzimierza Czarzastego. Policja opublikowała nagranie

Protesty po orzeczeniu TK

Protesty w Warszawie - a także w innych miastach Polski - trwają, z różną intensywnością, od 22 października. Są sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych.

REKLAMA

TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej