Największe ryzyko zakażenia koronawirusem. Wyniki badań brytyjskich naukowców

Wśród osób, u których pojawiły się objawy COVID-19, największe ryzyko zakażenie innych występuje w ciągu pięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby - wykazała metaanaliza 79 badań, które przeprowadzili brytyjscy naukowcy.

2020-11-23, 17:00

Największe ryzyko zakażenia koronawirusem. Wyniki badań brytyjskich naukowców
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Zigres

Powiązany Artykuł

1200_szczepionka_PAP.png
Odporność po szczepieniu na SARS-CoV-2. Nowe ustalenia brytyjskich naukowców

W badaniach nie analizowano osób, u których zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo. Wiadomo jednak, że takie osoby zakażają innych i są największym problemem dla opanowania epidemii. Badanie polegało na tym, że od pacjentów objawowych pobierano wymazy z nosa i jamy ustnej, a potem analizowano ilość i aktywność wirusów.

Czytaj także:

Autorzy badania, brytyjscy badacze na łamach pismo "Lancet Microbe" twierdzą, osoby z objawami COVID-19 wykazywały największą ilość i aktywność koronawirusów w okresie pierwszych pięciu dni od wystąpienia objawów choroby. Ustalono też, że zakaźność tych pacjentów utrzymywała się zwykle do dziewięciu dni (od pierwszych symptomów).

Powiązany Artykuł

zasady bezpiecznestwa 120 0east.jpg
Nowe zasady bezpieczeństwa ws. COVID-19. Sprawdź, co się zmieniło

Wynika z tego, że decydujące znaczenie ma odizolowanie chorego od innych osób, gdy tylko pojawią się u niego pierwsze dolegliwości. Tylko w ten sposób można zatrzymać rozprzestrzenienia się infekcji.

REKLAMA

Przed zakażeniem przenoszonym przez osoby bezobjawowe może uchronić jedynie przestrzeganie zasad epidemicznych, czyli noszenie maseczki ochronnej, dystans społeczny oraz mycie i dezynfekowanie rąk. Pomocne są też przesiewowe badania diagnostyczne na obecność SARS-CoV-2 i natychmiastowe izolowanie zakażonych.

Jak najszybsza izolacja

Dr Muge Cevik z University of St Andrews, jeden z autorów metaanalizy 79 przeprowadzonych na świecie badań, podkreśliła, że chorzy na COVID-19 są najbardziej zakaźni na początku choroby, kiedy koronawirusy wykazują największa aktywność.

Zaznaczyła przy tym, że jak najszybciej powinni oni być izolowani, co - jak przyznaje - nie zawsze jest możliwe, choćby z tego powodu, że zanim otrzymają wynik badania na obecność SARS-CoV-2, już mogą przekazać infekcję innym ludziom, na przykład osobom z najbliższej rodziny.

***

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej