MKDiN: konsultacje i podpisywanie umów z beneficjentami Funduszu Wsparcia Kultury

Działania te mają na celu przekazanie pieniędzy instytucjom, organizacjom pozarządowym oraz przedsiębiorstwom działającym w ramach kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w czasie powtórnej analizy złożonych wniosków sprawdzało między innymi zgodność oświadczeń z profilem działalności.

2020-11-25, 00:06

MKDiN: konsultacje i podpisywanie umów z beneficjentami Funduszu Wsparcia Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Foto: SpandowStockPhoto / Shutterstock.com

"Potwierdzono, że rekompensaty przydzielono podmiotom uprawnionym, prowadzącym działalności w obszarze kultury i produkcji artystycznej. Są wśród nich jednostki działające w kilku dziedzinach, w tym produkcji artystycznej, choć nie zawsze jest ona eksponowana w ich nazwie, na stronach czy w wykazach internetowych" - napisano w oświadczeniu resortu kultury.

Powiązany Artykuł

Jan Strzeżek 1200.JPG
"Wsparcie dla kultury jest również wypracowywane". Strzeżek o pomocy rządu w związku z pandemią

Środki można otrzymać w ściśle określonych przypadkach

Jak podkreśla Ministerstwo, w ramach Funduszu Wsparcia Kultury można otrzymać finansowanie w ściśle określonych przypadkach.

"Są to koszty zatrudnienia personelu - w tym także wynagrodzenia freelancerów - oraz wydatki związane z działalnością w obszarze kultury, edukacją kulturalną i artystyczną czy poprawą dostępu do kultury. Nie ma formalnej możliwości, żeby przydzielone środki zostały wydatkowane na dowolne - w tym prywatne - potrzeby wnioskodawców" - czytamy w oświadczeniu.

"Nie dochód świadczy o skali działalności, lecz właśnie przychody"

Zgodnie z założeniami systemu pomoc jest przyznawana najpierw, a dopiero potem przeprowadzane będą kontrole. Według ministerstwa zostaną one przeprowadzone wśród co najmniej 30 procent losowo wybranych podmiotów. Pieniądze, które nie zostaną wydane zgodnie z założeniami, będą zwrócone w całości lub częściowo do Funduszu.

REKLAMA

Rekompensaty oparto na przychodach, a nie dochodach. Jak wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wiele instytucji kultury nie działa dla zysku i często nie generują one dochodu. "Pomoc od zerowego dochodu byłaby w rzeczywistości zerową pomocą. W przypadku przedsiębiorców nie dochód świadczy o skali działalności, lecz właśnie przychody" - napisano w oświadczeniu.

Powiązany Artykuł

kultura free 1200.jpg
Wsparcie dla kultury jeszcze w przyszłym tygodniu? Zwingrodzka: mamy taką nadzieję

"Najwięcej zatrudniają, produkują i najwięcej wydają"

Pieniądze z funduszu mają trafić do podmiotów, które mają największy potencjał, "najwięcej zatrudniają, produkują i najwięcej wydają". "Tak, aby pieniądze trafiły do jak największej grupy pracowników, podwykonawców oraz dostawców usług i towarów" - tłumaczył resort.

Ministerstwo "nie ma możliwości zweryfikowania stanu majątkowego i płynności finansowej poszczególnych podmiotów. Wykluczanie jakiejkolwiek kategorii podmiotów z pomocy na tej podstawie jest niezgodne z prawem" - czytamy.

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej