X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Aktorzy, muzycy i naukowcy. Lista tegorocznych laureatów nagrody MKiDN

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 12:07
Aktorzy Katarzyna Łaniewska i Wiesław Gołas oraz m.in. kompozytor Michał Lorenc i rzeźbiarz Jacek Adamas znaleźli się wśród laureatów Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Laureatem nagrody specjalnej im. Tomasza Merty został historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoFoto: SpandowStockPhoto / Shutterstock.com

Nazwiska laureatów przekazało w środę MKiDN. Jak przypomniał resort, tegoroczna edycja nagrody "jest wyjątkowa", ponieważ "po raz pierwszy od kilkunastu lat nie towarzyszy jej uroczysta gala z udziałem nagrodzonych". "Pamiątkowe statuetki zostaną przekazane osobiście przez przedstawicieli MKiDN lub za pośrednictwem poczty, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie.

Gliński EN-1200.jpg
"Kultura jest elementem gospodarki". Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński zwrócił uwagę, że w trudnym czasie pandemii i kryzysu, który "dotknął wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego i odcisnął piętno również na całym sektorze kultury", docenienie ludzi kultury "ma szczególne znaczenie".

"Kultura jest istotnym czynnikiem tworzącym naszą narodową wspólnotę, a jej twórcy - sami zmagając się z niełatwymi okolicznościami - stanowią dla wielu duchowe wsparcie, dodają otuchy, pozwalają na chwilę refleksji i oderwanie od codzienności. Pandemia pokazała, jak przygnębiający, smutny i pusty może być świat bez dostępu do kultury. Dlatego dziś w sposób szczególny dziękuję twórcom, artystom, edukatorom, animatorom i wszystkim, którzy każdego dnia dbają o nasze narodowe dziedzictwo" - podkreślił, cytowany w komunikacie.

Przyznanie nagród

Laureatami Nagród Ministra 2020 zostało 21 osób i dwie instytucje. Za całokształt twórczości uhonorowano aktorów Katarzynę Łaniewską i Wiesława Gołasa, a także dyrygenta Kazimierza Korda.

W kategorii sztuki wizualne nagrodę przyznano Jackowi Adamasowi - artyście performerowi, rzeźbiarzowi, członkowi Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski. Za upowszechnianie kultury wyróżniono Elżbietę Stanisławę Alicję Janowską-Moniuszko - członka Komitetu Honorowego obchodów Roku Stanisława Moniuszki i współzałożycielkę Fundacji im. Stanisława Moniuszki.


Za ochronę dziedzictwa kulturowego nagrody otrzymali konserwator dzieł sztuki prof. dr hab. Bogumiła Rouba, a także historyk wojskowości, muzealnik prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer. Z kolei w dziedzinie ochrona dziedzictwa narodowego laureatem została ogólnopolska kampania BohaterOn, realizowana od 2016 r. przez Fundacje Rosa i Sensoria. Celem kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego i promocja historii Polski XX wieku.

W kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą wyróżniono nagrodą honorową Bibliotekę Narodową "za koordynację obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, digitalizację dorobku pisarza oraz wydanie Katalogu Archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Fundacji "Biblioteca Benedetto Croce". Pozostałe nagrody w tej kategorii otrzymali: historyk Joanna Borysiak, zastępca Kuratora Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Dorota Fortuna oraz biolog, założyciel i wieloletni dyrektor Arboretum w Bolestraszycach Jerzy Piórecki.

Reżyserka, scenarzystka i działaczka opozycji antykomunistycznej w okresie PRL Maria Dłużewska została uhonorowana w dziedzinie filmu. W kategorii teatralnej doceniono twórcę teatru plastycznego Leszka Mądzika. W dziedzinie muzyki nagroda powędrowała do multiinstrumentalisty, współzałożyciela m.in. grup Osjan i Maanam Milo Kurtisa, a także do kompozytora Michała Lorenca, autora muzyki do ponad 200 filmów, w tym "Psów" Władysława Pasikowskiego i "Czterech nocy z Anną" Jerzego Skolimowskiego.

W kategorii taniec zwyciężyła choreografka, pedagog tańca i historyk sztuki Romana Agnel, w dziedzinie literatury - poeta, eseista, krytyk literacki i felietonista Wojciech Wencel, a w dziedzinie designu - projektant specjalizujący się w opracowywaniu wyglądu pojazdów szynowych Bartosz Piotrowski. Za twórczość ludową doceniono rzeźbiarza, wiceprezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ryszarda Rabeszkę, a za edukację artystyczną - skrzypaczkę i pedagoga Agatę Sapiechę.

Mecenasa Kultury - Nagrodę Honorową przyznano Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, czyli - jak podkreśla MKiDN - "ziemi obiecanej" inwestycji i jednemu z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Polsce". Nagrodę Specjalną im. Tomasza Merty otrzymał ekonomista, historyk, nauczyciel akademicki Wojciech Roszkowski.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 r. Jej celem jest uhonorowanie artystów, twórców oraz animatorów kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku, a tym samym uwypuklenie najważniejszych nurtów i zjawisk pojawiających się w polskiej kulturze.

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie dla ludzi kultury. Jakimowicz: ta branża to rzesza ludzi, nie tylko znane nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 11:00
- Jeżeli chodzi o artystów, łatwo wypowiadać się w momencie, gdy jest się krezusem. (...) W takiej sytuacji łatwo jest powiedzieć: "jestem wspaniałomyślny, myślę o innych grupach społecznych - nie biorę" - mówił w Polskim Radiu 24 aktor Jarosław Jakimowicz. Gościem był również Jędrzej Kodymowski, lider zespołu "Apteka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla kultury. Gliński: na 2064 podmioty kwestionowano kilkanaście, może kilkadziesiąt

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 08:25
- Na 2064 podmioty kwestionowanych było kilkanaście, może kilkadziesiąt. Sprawdzimy je i ręcznie skorygujemy kwoty – powiedział w wywiadzie dla "DGP" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury.
rozwiń zwiń