Apel o uwolnienie 13-latka. Dyrektor Muzeum Auschwitz ponownie napisał do prezydenta Nigerii

2020-11-30, 16:38

Apel o uwolnienie 13-latka. Dyrektor Muzeum Auschwitz ponownie napisał do prezydenta Nigerii
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Foto: Pixabay

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński wysłał drugi list do prezydenta Nigerii. Ponowił w nim apel o uniewinnienie 13-latka skazanego za bluźnierstwo. Chłopiec został skazany na 10 lat więzienia po tym, jak w trakcie bójki użył słów uznanych za bluźniercze wobec Allaha.

We wrześniu dyrektor Piotr Cywiński w pierwszym piśmie do Muhammadu Buhariego nie tylko apelował o uniewinnienie 13-latka, zadeklarował także gotowość, aby odbyć część kary za chłopca w nigeryjskim więzieniu.

Taką samą gotowość wyraziły setki innych osób, które zgłaszały do Muzeum Auschwitz-Birkenau swoje deklaracje i chęć pomocy. W drugim liście dyrektor wymienia je z imienia i nazwiska. Są wśród nich profesorowie, studenci, dziennikarze, duchowni, biznesmeni, eksperci od praw człowieka, ale także emeryci i osoby bezrobotne.

Powiązany Artykuł

pap_cywiński1200.jpg
List dyrektora Muzeum Auschwitz do prezydenta Nigerii bez odpowiedzi. Cywiński apelował o uwolnienie 13-latka

List dyrektora muzeum

"We wrześniu pozwoliłem sobie zwrócić Pana uwagę na los 13-letniego chłopca skazanego na 10 lat więzienia za bałwochwalstwo. Zwróciłem się do Pana z prośbą o zastosowanie prawa łaski względem młodziutkiej ofiary tego niedorzecznego wyroku. Zaproponowałem wówczas, że jeśli czyn tego chłopca wymaga koniecznie tak ogromnego odkupienia, to jestem gotów odbyć miesiąc kary z tego wyroku w nigeryjskim więzieniu oraz zebrać 119 innych wolontariuszy, tak by suma lat zasądzona się w pełni zgadzała" - napisał Piotr Cywiński w liście do prezydenta Nigerii.

"W oczekiwaniu na Pana odpowiedź pragnę zapewnić, że nie ustaję w działaniach na rzecz uwolnienia tego chłopca. Do dziś zgłosiło się nie 119, a 300 osób gotowych do odbycia miesiąca kary więzienia. Jestem przekonany, że uda mi się nawiązać współpracę z jedną lub kilkoma wybranymi liniami lotniczymi, które zapewnią przelot tych osób do Nigerii" - dodał.

Czytaj również:

Wyrok na 13-latka

W rozmowie z Polskim Radiem Piotr Cywiński kilka tygodni temu zaznaczał, że napisał list z apelem do prezydenta Nigerii, ponieważ przywódca kraju odwiedził tereny Miejsca Pamięci dwa lata temu i był mocno poruszony wizytą w byłym niemieckim obozie zagłady. Dyrektor Muzeum Auschwitz zadeklarował również, że jeśli dziecku uda się uniknąć kary, postara się finansowo wesprzeć jego edukację.

13-latek został skazany na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej po tym jak w trakcie bójki ze szkolnym kolegą użył słów uznanych za bluźniercze w odniesieniu do Allaha.

W 12 stanach Nigerii, głównie na północy kraju, gdzie obowiązuje prawo szariatu, za bluźnierstwo religijne grozi nawet kara śmierci.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej