more_horiz
Wiadomości

Atak Państwa Islamskiego w Nigerii. Ekspert: to upadające państwo

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 17:30
- Podstawą dla gospodarki są mocne instytucje. W Nigerii tego brakuje, nakłada się na to terroryzm. Uważa się, że to upadłe lub upadające państwo - mówił w Polskim Radiu 24  Bruno Surdel, wykładowca akademicki, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, który pracuje w stolicy Nigerii Abudży. W ataku bojowników Państwa Islamskiego na północy kraju zginęło dziś co najmniej 59 osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: bmszealand/Shutterstock

Nigeria od 2009 roku jest wstrząsana terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która doprowadziła do śmierci już ponad 36 tys. osób. Ponad 2 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw i ucieczki. 


Posłuchaj
11:35 Nigeria.mp3 Bruno Surdel o sytuacji w Nigerii (Świata pogląd)

 

- To nie jest tak, że problemem Nigerii jest tylko Boko Haram. Istnieją także konflikty między muzułmańskimi pasterzami i chrześcijańskimi rolnikami, są wojny gangów. Przyczyna leży w zapaści gospodarczej, ludzie są zdesperowani - tłumaczył Bruno Surdel. 

droukdel 1200.jpg
Lider Al-Kaidy w Afryce Północnej zabity. Francuski resort obrony potwierdza

Tymczasem Nigeria posiada ogromne bogactwa naturalne. Jest potencjalnie największym producentem ropy naftowej w Afryce. - Niestety problem polega na tym, że Nigeria, podobnie jak Wenezuela, stała się państwem rentierskim. Zbyt mocno oparto się na ropie i przestano produkować inne rzeczy - wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. 

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii - lub przynajmniej jej części - w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W 2016 r. w nigeryjskim Boko Haram doszło do rozłamu. Z jego struktur wyłoniła się grupa Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej (ISWAP).

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Bruno Surdel (wykładowca akademicki, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 16.47


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem