Nigeria od 2009 roku jest wstrząsana terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która doprowadziła do śmierci już ponad 36 tys. osób. Ponad 2 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw i ucieczki.
11:35 Nigeria.mp3 Bruno Surdel o sytuacji w Nigerii (Świata pogląd)
- To nie jest tak, że problemem Nigerii jest tylko Boko Haram. Istnieją także konflikty między muzułmańskimi pasterzami i chrześcijańskimi rolnikami, są wojny gangów. Przyczyna leży w zapaści gospodarczej, ludzie są zdesperowani - tłumaczył Bruno Surdel.
Lider Al-Kaidy w Afryce Północnej zabity. Francuski resort obrony potwierdza
Tymczasem Nigeria posiada ogromne bogactwa naturalne. Jest potencjalnie największym producentem ropy naftowej w Afryce. - Niestety problem polega na tym, że Nigeria, podobnie jak Wenezuela, stała się państwem rentierskim. Zbyt mocno oparto się na ropie i przestano produkować inne rzeczy - wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.
Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii - lub przynajmniej jej części - w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W 2016 r. w nigeryjskim Boko Haram doszło do rozłamu. Z jego struktur wyłoniła się grupa Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej (ISWAP).
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Bruno Surdel (wykładowca akademicki, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 16.47