X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

NBP: szok spowodowany pandemią nie zagraża stabilności systemu finansowego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:33
Zdaniem banku centralnego odporności polskiego sektora bankowego sprzyjają w szczególności brak nierównowag finansowych i makroekonomicznych przed pandemią, duża zdolność do absorpcji strat przejawiająca się wysokim poziomem i jakością kapitału w sektorze bankowym. NBP wskazuje też na działania wspierające ze strony instytucji publicznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

NBP ostrzega, że "ryzyko pozostaje jednak podwyższone" i szczególnie zwraca uwagę na kilka zjawisk.

"Odpisy na straty kredytowe związane ze skutkami pandemii COVID-19 będą główną przyczyną istotnego spadku wyniku finansowego w sektorze bankowym. Większość banków po zaabsorbowaniu strat kredytowych wciąż będzie jednak dysponować nadwyżkami kapitałowymi ponad wymogi regulacyjne" - zauważa bank centralny.

Ryzyko związane z kredytami

marek-zuber.jpg
Zuber: jesteśmy na półmetku i trudno przewidzieć gospodarcze skutki pandemii

Według NBP rośnie ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi.

"Wzrost liczby pozwów kierowanych do sądów przez kredytobiorców i odsetka rozstrzygnięć niekorzystnych dla banków powodują konieczność tworzenia dodatkowych odpisów i rezerw, co w efekcie negatywnie wpływa na wyniki finansowe i perspektywy ich dalszego kształtowania" - czytamy.

Czytaj także:

Bank zauważa też, że pandemia nasiliła proces obniżania rentowności sektora bankowego, co ogranicza zdolność sektora bankowego do wzmacniania bazy kapitałowej z zatrzymanych zysków.


franki szwajcarskie bankonty pieniędze kredyt 1200.jpg
Wyroki sądów ws. kredytów frankowych. Niezadowoleni bankowcy piszą list do NBP

Poza tym, jak stwierdza NBP, utrzymuje się trudna sytuacja niektórych instytucji finansowych, a wcześniej występujące w nich niedobory kapitałowe mogą się dalej pogłębiać w wyniku skutków pandemii.

Obligacje skarbowe

"Wzrasta znaczenie powiązań pomiędzy sektorami bankowym i rządowym w efekcie zwiększonego zaangażowania sektora bankowego w obligacje skarbowe lub gwarantowane przez Skarb Państwa" - zauważono.

Czytaj także:

Według banku centralnego, co prawda obawy o nadmierne ograniczanie podaży kredytu przez banki, tzw. credit crunch, nie potwierdziły się, jednak niepewność dotycząca przyszłej polityki kredytowej banków pozostaje.

Konserwatywna polityka dywidendowa

NBP sformułował rekomendacje, których realizacja ma sprzyjać utrzymaniu stabilności krajowego systemu finansowego.

bank 12.jpg
Ile zarobiły banki? Znamy dane NBP

Po pierwsze instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń i towarzystwa funduszy inwestycyjnych powinny kontynuować konserwatywną politykę dywidendową do czasu uwzględnienia wszystkich skutków pandemii.

"Banki i audytorzy powinni wypracować spójne i adekwatne sposoby raportowania strat kredytowych i odpisów z tytułu ryzyka prawnego związanego z kredytami mieszkaniowymi w walutach obcych" - radzi NBP.

Rozwiązywanie sporów

Według banku centralnego podmioty o niskich współczynnikach kapitałowych i obniżonej rentowności powinny zintensyfikować podejmowane działania mające na celu poprawę ich sytuacji. Ponadto banki i kredytobiorcy powinni dążyć do pozasądowego rozwiązywania sporów w sprawach dotyczących kredytów mieszkaniowych w walutach obcych.

Czytaj także:

W opinii NBP, w okresie pogorszenia sytuacji finansowej banków należy rozważyć przejściowe obniżenie składek na system gwarantowania depozytów.

"Towarzystwa funduszy inwestycyjnych powinny lepiej dopasować skład portfeli funduszy inwestycyjnych do częstotliwości umarzania tytułów uczestnictwa. Zakłady ubezpieczeń powinny uwzględnić ryzyko związane z podwójnym wykorzystaniem kapitału oraz wysokim udziałem oczekiwanych zysków z przyszłych składek w środkach własnych" - czytamy.

Natomiast zakładom ubezpieczeń na życie bank centralny zaleca ograniczenie oferowanie ubezpieczeń z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, w których zredukowano komponent ochronny.

fc

Czytaj także

Prof. Modzelewski: udało nam się uratować ekonomiczny potencjał firm

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 16:30
- Jeżeli w najbliższych tygodniach uda nam się opracować nowy program, który będzie wspierał popyt wewnętrzny, uda nam się uniknąć kryzysu - ocenił w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To może być czas spektakularnych bankructw". Publicysta o wpływie pandemii na gospodarkę Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 19:21
- Nie byłbym takim optymistą, że pierwszą część roku przeszliśmy bez większych tąpnięć. To druga będzie podsumowaniem całego roku - powiedział publicysta Miłosz Lodowski, komentując nastroje przedsiębiorców związane z zamykaniem części sektorów gospodarki. Gościem "Debaty dnia" był również Marcin Piasecki, publicysta "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń