"Nie zgadzamy się na wywracanie porządku UE". Premier odrzuca powiązanie budżetu z praworządnością
- Nie możemy przyjąć rozporządzenia dotyczącego powiązania środków unijnych z kwestią praworządności w obecnym kształcie. To stanowisko się nie zmienia - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rozporządzenie zaproponowane przez prezydencję UE "łamie traktaty europejskie".
2020-12-04, 13:25
Premier był pytany podczas piątkowej konferencji, jakie rozwiązanie ws. unijnego budżetu byłoby akceptowalne dla polskiego rządu i pozwoliłoby uniknąć weta w tej sprawie.
Powiązany Artykuł
"To czas na działanie, a nie gierki polityczne". Wiśniewska krytykuje niemiecką prezydencję w UE
- Rozporządzenie zaproponowane przez obecną prezydencję łamie traktaty europejskie. Ono narusza podstawowe zasady, podstawowe prawa. Dlatego my, troszcząc się też o przyszłość całej Unii Europejskiej, wyraźnie powiedzieliśmy naszym partnerom, że w takim kształcie, w jakim zostało zaproponowane, ono nie może być przez nas przyjęte - powiedział szef rządu.
- Mówimy wyraźnie, że nie jesteśmy w stanie przyjąć budżetu na kolejne siedem lat w przypadku, jeśli równolegle będzie przyjmowane to rozporządzenie. Nasi partnerzy o tym wiedzą, to stanowisko się nie zmienia. Mamy je bardzo mocno ugruntowane i skrystalizowane - zaznaczył.
Podkreślił, że uchwała polskiego Sejmu potwierdza podejście rządu w tej sprawie.
- Saryusz-Wolski: sygnały z KE ws. pakietu budżetowego są mylące, toczy się gra negocjacyjna
- Wiceszef MSZ: to nie Polska i Węgry cokolwiek blokują, ale ci, co forsują mechanizm pozatraktatowy
"Wywracanie porządku UE"
Premier mówił o tym, że "poprzez to rozporządzenie Unia Europejska może wejść w bardzo poważny konflikt i długotrwałe turbulencje". Według niego, "może to polegać na tym, że każde państwo członkowskie, które w jakiś sposób podpadnie instytucjom europejskim, (...) będzie mogło być w arbitralny, dowolny sposób, zależny od widzimisię de facto instytucji europejskich, ukarane przez zastopowanie źródeł finansowania projektów, zastopowanie funduszy spójności czy innych funduszy".
Powiązany Artykuł
Powiązanie funduszy z praworządnością. Wiceszef MSZ: to próby politycznego rozegrania lipcowych ustaleń
- My na taką logikę polityczną, ale także na wywrócenie porządku prawnego Unii Europejskiej zdecydowanie się nie zgadzamy - oświadczył szef rządu.
Premier powiedział również, że "architektura całej Unii jest wartością, którą trzeba chronić".
jp
REKLAMA
REKLAMA