"Mniej gwarancji dla państw członkowskich". Prof. Czesław Kłak o kwestii praworządności
- Skoro UE wymaga przestrzegania prawa, to jej instytucje, a zwłaszcza Komisja Europejska, która ma mieć decydującą rolę, powinna dbać, nawet na wyrost, o wszelkie standardy i unikać sytuacji konfliktowych i rozwiązań budzących wątpliwości, bo to zły prognostyk na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
2020-12-06, 19:45
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział w sobotę, że unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier.
Powiązany Artykuł
"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE
"Nie można zrobić kroku wstecz" - stwierdził szef PE w wywiadzie dla włoskiej telewizji. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko ws. budżetu UE.
Prof. Czesław Kłak zauważył, że obecnie zaproponowany mechanizm, tzw. element warunkowości, przewidujący ocenę systemu prawnego poszczególnych państw członkowskich przez Komisję Europejską nie był dotychczas znany w UE. Co więcej, zawiera on klauzulę generalną, nie wymienia wszystkich kryteriów praworządności.
"Konkurencyjna procedura"
Dodał także, że przypadku tego rozporządzenia mamy procedurę konkurencyjną do art. 7. traktatu o Unii Europejskiej, która wprowadza mniej gwarancji dla państw członkowskich. - W art. 7 jest mowa o tym, że Rada Europejska musi stwierdzić jednomyślnie poważne naruszenie jednej z wartości europejskich, natomiast w projekcie rozporządzenia nie ma mowy o jednomyślności i roli Rady Europejskiej - stwierdził gość audycji.
REKLAMA
- W takiej sytuacji Komisja Europejska będzie samodzielnie dokonywała oceny praworządności, i w oparciu o nią uruchamiane będą środki o charakterze sankcyjnym. Co istotne, jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, to stanie się to w 1 stycznia 2012 r., ale Komisja dokonywać będzie oceny ew. naruszeń wartości w oparciu o swój raport, który już ogłosiła. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której już znany raport, który powstał bez podstawy prawnej, stanowić ma źródło decyzji po wejściu w życie rozporządzenia - podkreślał.
Posłuchaj
"Trudno tu mówić o praworządności"
Prof. Czesław Kłak podsumował, że trudno w tej sytuacji mówić o praworządności. - Ta jest w swojej istocie zgodnością z prawem. Najpierw należałoby wprowadzić i zaakceptować procedurę, a potem ją stosować. Historyczny raport Komisji zyskuje moc rozstrzygającą na gruncie procedury, która jeszcze nie obowiązuje - komentował prawnik.
Zwrócił także uwagę na rolę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Jeżeli ten mechanizm wejdzie w życie i środki dla jakiegoś państwa zostałyby zamrożone, to TSUE będzie mógł ew. badać czy Komisja Europejska działała zgodnie z prawem, jednak nie będzie to badanie kwestii merytorycznych tylko podstaw prawnych i procedur. Zakres tego badania nie będzie oznaczał, że np. można będzie poddać analizie raport KE i kwestionować jego elementy - ostrzegał gość audycji.
- "To jeden z pomysłów, jakie się przewijają". Prof. Grabowska o pomyśle Gowina ws. kompromisu budżetowego UE
- Prof. Sowiński o budżecie UE: wszystkim zależy na kompromisie
Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Piotr Wąż
Goście audycji: prof. Czesław Kłak
REKLAMA
Data emisji: 06.12.2020
Godzina emisji: 18.06
PR24/ka
REKLAMA