"Rząd polski postawiono w niekomfortowej sytuacji". Prof. Kik o wecie budżetu UE
- Wierzę, że rząd polski doprowadzi do jakiejś wersji kompromisu i nie zawetuje życiodajnego dla polskiej gospodarki i społeczeństwa budżetu UE i programu pomocy w walce z pandemią - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
2020-12-06, 21:35
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział w sobotę, że unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier.
Powiązany Artykuł
"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE
"Nie można zrobić kroku wstecz" - stwierdził szef PE w wywiadzie dla włoskiej telewizji. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko ws. budżetu UE.
"Gra polityczna"
Prof. Kazimierz Kik stwierdził, że w dyskusji o praworządności trudno mówić o zamachu na polską suwerenność. - Oczywiście jest gra polityczna pomiędzy większością neoliberalno-lewicowego mainstreamu a Prawem i Sprawiedliwością i Fideszem, jednak nie są to działania nakierowane przeciwko Polsce. To jest zasadnicza różnica pomiędzy antypolskością a antypartyjnością, w tym wypadku przez zwalczenie, nieakcentowanych przez większość zasiadającą w instytucjach europejskich rządów, Fideszu i PiS - zauważył.
- W każdej demokracji o charakterze liberalnym to większość ustala zasady gry. W instytucjach UE jest to mainstream liberalno-lewicowy. Jeślibyśmy doszukiwali się rzeczywistej suwerenności, która jeszcze została państwom członkowskim po traktacie z Lizbony, czy po postanowieniach traktatu z Maastricht, to procesy integracji europejski poszły tak daleko, że trzeba znawcy prawa UE, by zdefiniować, czy dzisiejszy stan integracji dopuszcza ingerowanie w charakter demokracji państwa członkowskiego - komentował gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Politolog ocenił, że rząd polski został postawiony w bardzo niekomfortowej sytuacji sprzeciwiania się wobec zasad przestrzegania praworządności. - To, czego dzisiaj większość rządowa w Polsce broni jako praworządności, jest dążeniem do rozstrzygnięcia wewnątrz kraju m.in. reformy sądownictwa. Przyjrzyjmy się, czy te działania mogą być akceptowane przez mainstream UE - podkreślił.
- "To jeden z pomysłów, jakie się przewijają". Prof. Grabowska o pomyśle Gowina ws. kompromisu budżetowego UE
- "Wszystkie państwa UE są zainteresowane kompromisem". Ekspert o negocjacjach budżetowych w UE
Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Piotr Wąż
Goście audycji: prof. Kazimierz Kik
Data emisji: 06.12.2020
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA