X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kiedy wszyscy chętni nauczyciele zostaną zaszczepieni? Przemysław Czarnek podał termin

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 22:30
- Mam nadzieję, że luty, marzec to będzie czas, gdy wszyscy nauczyciele, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko COVID-19 będą zaszczepieni - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przypomniał, że jeśli chodzi o szczepienia nauczyciele są w tzw. pierwszej grupie.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: PAP/Piotr Nowak
1200_Niedzielski_PAP.png
Minister zdrowia: bardzo niewielka szansa na powrót do stacjonarnego nauczania

Minister edukacji i nauki pytany był w Telewizji Trwam, kiedy będzie możliwy powrót uczniów do nauki stacjonarnej oraz o szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19.

Czytaj także:

- Nauczyciele są tą grupą zawodową, która jest narażona bardzo mocno na transmisję koronawirusa, jeśli nie wprowadzi się pewnych zabezpieczeń, o które się troszczymy. Dlatego decyzją rządu w Narodowym Programie Szczepień nauczyciele zostali umieszczeni w pierwszej grupie zaraz po grupie zero. Grupa zero to jest ta grupa, która jest na froncie walki z koronawirusem. To lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, którzy bezpośrednio, codziennie, stykają się z osobami, które z koronawirusem przejeżdżają do szpitali. Mamy nadzieję, że nastąpi to już z końcem grudnia, początek szczepień tej grupy zero - powiedział Czarnek.

- Natomiast do pierwszej grupy, zaraz po tych, którzy są na bezpośrednim froncie walki z koronawirusem, wpisaliśmy nauczycieli. Początkowo byli w drugiej grupie, ale nasze postulaty zostały przyjęte przez całą Radę Ministrów (...). Jestem bardzo wdzięczna panu premierowi, panu ministrowi Dworczykowi, panu ministrowi zdrowia i wszystkim ministrom, którzy poparli te nasze postulaty - podkreślił szef MEN.

Minister wyraził nadzieję, że początek szczepień, w zależności od tego, kiedy szczepionka do nas trafi, będzie już z początkiem roku. - Gdzieś powiedzmy w połowie stycznia - luty, marzec to będzie ten czas, kiedy nauczyciele będą wszyscy zaszczepieni - dodał Czarnek. - Wszyscy to znaczy wszyscy, którzy się zgłoszą do tych szczepień - dodał Czarnek.

1200_Czarnek_MNiSW.png
"Miejsce kształtowania osobowości młodego człowieka". Czarnek o istocie szkolnictwa wyższego

"Nikogo do szczepień nie zmuszamy"

Przypomniał, że szczepienia będą dobrowolne. - Nikogo do szczepień nie zmuszamy. To jest oferta dla nauczycieli. To jest oferta, od której wcale nie uzależniamy powrotu do szkoły. Natomiast to jest wyjście na przeciw oczekiwaniu wielu nauczycieli. Ci, którzy będą chcieli się zaszczepić będą mogli zrobić to w pierwszej kolejności, bo są w Narodowym Programie Szczepień umieszczeni w pierwszej grupie - wskazał.

Minister edukacji i nauki mówił też, że planując powrót do szkół, zwłaszcza dzieci klas I-III szkół podstawowych, czy też powrót stopniowy, "proponujemy nauczycielom przebadanie się na obecność koronawirusa przed powrotem do szkół". Jak dodał, chodzi o to by nauczyciele byli pewni, że nie tylko oni sami są zdrowi, ale zdrowi są też inni nauczyciele w szkole, z którymi będą współpracować.

- Tę ofertę najpierw kierujemy do tych nauczycieli, którzy będą wracać w pierwszej kolejności, jeśli pandemia koronawirusa na to pozwoli. Bo przeżyjemy święta i ferie w odpowiedzialności społecznej i solidarności społecznej, to oczywiście w ostatnim tygodniu feryjnym wszyscy nauczyciele w całej Polsce wracający do szkół będą poddani takim badaniom" - podkreślił Czarnek.

- Znów dobrowolnie, jeśli będą chcieli. Absolutnie tutaj nikogo do badań nie zmuszamy, bo są również wśród tych nauczycieli ci, którzy przeszli COVID-19 w ostatnich kilku, czy kilkunastu tygodniach i badań nie potrzebują, bo nie są w grupie ryzyka. Nauczyciele sami będą decydowali, czy chcą się zbadać, czy nie. Jeśli chcą się zbadać, to będzie oferta dla nich przygotowana - zaznaczył.

Powrót do szkół klas I-III

Zapowiedział, że sam powrót do szkół klas I-III będzie przygotowany w reżimie sanitarnym, zgodnie z rekomendacjami i wymaganiami, które zostały przygotowane wraz z Ministerstwem Zdrowia i służbami sanitarnymi. - Jeśli to będą klasy I-III w pierwszej kolejności, to klasy będą mogły być rozmieszczone w różnych częściach szkół, tak by nie miały kontaktu z sobą oraz by ich nauczyciele nie mieli kontaktu z innymi nauczycielami, po to by ograniczyć możliwość transmisji koronawirusa i wszyscy czuli się bezpiecznie - wskazał Czarnek.

Jak mówił, w zależności od sytuacji epidemicznej przygotowane są różne warianty powrotu do szkół, również innych roczników. Dodał, że decyzja na temat powrotu uczniów do szkół zostanie podana z wyprzedzeniem.

Pytany, czy informacja na ten temat powrotu do szkół zostanie podana ok. 10 stycznia odparł, że na pewno dyrektorzy szkół poprzez kuratorów będą monitowani wcześniej.

- Będą informowani wcześniej, co do tego, jakie są możliwości i jakie są przypuszczenia. Oczywiście nie o decyzji, ale o gotowości do tego, by przyjąć dzieci, nauczycieli z powrotem do szkół. Nie chcemy, aby to było w ostatniej chwili, żeby to było z odpowiednim wyprzedzeniem, po to, żeby dyrektorzy szkół mogli przygotować szkoły na tę ewentualność - zadeklarował Czarnek.

- Co do samej decyzji to zostanie ona podjęta najwcześniej, jak będzie to możliwe. Wszystko będzie zależało nie tylko od liczby zakażeń codziennych, tylko również od dynamiki tych zakażeń - dodał.

***

Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP) Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP)

pb

Czytaj także

"Nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi stacjonarnego". Szef MEiN za szybkim powrotem uczniów do szkół

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 16:22
- Nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi nauczania stacjonarnego, dlatego podstawową troską MEiN i rządu jest jak najszybszy powrót uczniów do szkół - przekonywał w piątek szef resortu edukacji Przemysław Czarnek podczas posiedzenia sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po feriach dzieci wrócą do szkół? Szczęsnowicz: jesteśmy na progu problemu edukacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 17:58
- Luka w edukacji może mieć ogromne następstwa, chodzi też o samo podejście do nauki i pewne rozregulowanie uczniów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska"). Gościem był również Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister edukacji: powrót najmłodszych uczniów do szkół możliwy po feriach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 20:53
- Pierwszym możliwym terminem powrotu najmłodszych uczniów do szkół jest 18 stycznia. Następnie, jeśli liczba zachorowań zmniejszy się i szczepienia się upowszechnią, do stacjonarnego nauczania wrócą kolejne roczniki – powiedział we wtorek w Polsat News wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń