Gdzie w Polsce będą białe święta? Zobacz najnowszą prognozę pogody

"Okres Świąt Bożego Narodzenia przynajmniej częściowo powinien upływać w iście zimowej atmosferze" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoim komunikacie. Publikuje również orientacyjną prognozę pogody na świąteczny tydzień.

2020-12-21, 12:14

Gdzie w Polsce będą białe święta? Zobacz najnowszą prognozę pogody
Choinka na krakowskim Rynku Głównym. Foto: Inna Dodor/Shutterstock.com

21 grudnia na półkuli północnej rozpoczęła się astronomiczna zima. O godzinie 11.02 Słońce osiągnie najniższy punkt pod równikiem niebieskim i wstąpi w znak Koziorożca. Będzie to najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe. Słońce wzejdzie o 7.43, a zajdzie o 15.25. Dzień potrwa 7 godzin i 43 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Do końca roku pozostanie 9 dni. Po tym dniu kolejne będą stopniowo stawały się coraz dłuższe.

Powiązany Artykuł

Pinata_Mexico_City_shutterstock_1200.jpg
Jak święta obchodzą Polacy w dalekich zakątkach świata?

Dodatnie temperatury przed świętami

W poniedziałek w ciągu dnia w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu kraju. Miejscami opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 1 st. Celsjusza na północnym wschodzie do 6 st. na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

We wtorek, pierwszy dzień kalendarzowej zimy, w ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, a początkowo na północy również deszczu ze śniegiem, przemieszczające się stopniowo z zachodu na wschód. W Tatrach i Beskidach opady śniegu. Suma opadów na północy lokalnie do 10 mm. Temperatura maksymalna od 2 st. na północnym wschodzie, 7 st. w centrum, do 12 st. na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W obszarach podgórskich Beskidów porywy wiatru do 70 km/h, wysoko w Tatrach do 90 km/h, w Sudetach do 100 km/h, powodujące okresami zawieje i zamiecie śnieżne.

IMGW zapowiada pochmurną i deszczową środę. Jedynie nocą na północnym wschodzie przewidywana jest ujemna temperatura. W tej części kraju może też być ślisko na drogach. Poza tym temperatury będą dodatnie. "W dzień maksymalnie prognozowane jest od 4°C na północnym wschodzie, około 8°C w centrum, do 11°C na południowym zachodzie. Wiatr nieco osłabnie, choć na południu kraju wciąż w porywach może osiągać do 60 km/h" - informuje Instytut.

REKLAMA

 

Czytaj również:

Pogoda w Wigilię

Wigilię Bożego Narodzenia, która przypada na czwartek, jak przekazuje IMGW, będziemy mieli do czynienia z "symptomami zmiany aury na zimową, jednak póki co, jedynie na północy kraju". Tam też opady deszczu będą w ciągu dnia przechodzić deszcz ze śniegiem. Ten świąteczny dzień ma być pochmurny i deszczowy. Temperatury dodatnie: od 2°C, 4°C na północy Polski, około 7°C w centrum, do 12°C na południowym zachodzie. 

"Miejscami iście zimową aurę" przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek, czyli Boże Narodzenie. "Choć będzie pochmurno, to występować będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a jedynie na południu początkowo jeszcze deszczu" - czytamy. "Będzie już zdecydowanie chłodniej" - dodaje IMGW i prognozuje temperatury od 1°C na północnym wschodzie, 4°C na południu, a nad morzem 6°C. Wiatr ma być nieco silniejszy i "potęgować odczucie chłodu".

REKLAMA

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli sobota, "może przywitać nas niewielką pokrywą śnieżną w całej Polsce, która w ciągu dnia może jeszcze przyrastać, ponieważ przez całą sobotę miejscami padać będzie przelotny śnieg". W nocy temperatury mają być ujemne (od -5°C do -1°C), za dnia minusowo tylko na Podhalu (od -2°C). Ponadto 0°C na północnym wschodzie, do 2°C na zachodzie i północy i znów najcieplej na Pomorzu, gdzie termometry pokażą 4°C. Przewidywany jest też słaby wiatr.

W niedzielę śnieg spadnie tylko w północnej części kraju. Dzień ma być pochmurny, pojawią się jednak przejaśnienia. Na północnym wschodzie temperatura wyniesie -1°C. Centrum i zachód Polski nieco cieplejsze: do 3°C. "Chłodniej będzie w obszarach podgórskich. Na Podhalu temperatura może nie wzrosnąć przez cały dzień powyżej -4°C, co będzie sprzyjać utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej w tym rejonie" - przekazuje IMGW, zaznaczając, że "w całym kraju odczuwalnie będzie znacznie chłodniej, za sprawą silniejszego i porywistego wiatru".

ms, IMGW, PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej