"Muzealna Opowieść Wigilijna" online. "Jak Polacy świętowali Boże Narodzenie na nieludzkiej ziemi Sybiru"
O Wigilii w XIX-wiecznym rosyjskim więzieniu śledczym w Cytadeli i na Syberii opowie w ramach cyklu filmowego "Muzealna Opowieść Wigilijna" Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości w Warszawie. "Muzealna Opowieść Wigilijna" to cykl filmów online, które muzeum będzie prezentować do jutra.
2020-12-22, 04:30
Powiązany Artykuł
"Syberia. Głosy z Północy". Nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Dziś o godz. 12.00 Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości przedstawi zesłańcze Wigilie obchodzone przez Polaków na dalekiej Syberii.
- Wigilia, jeden z najważniejszych dni w roku. Początek najbardziej rodzinnych Świąt, czas spotkań, dzielenia się opłatkiem. W XIX-wiecznym rosyjskim więzieniu śledczym w Cytadeli sytuacja była odmienna. Wspomnień dotyczących Wigilii nie było dużo. Świadczyło to o tym, że więźniowie nie mieli możliwości urządzania sobie ani Wieczerzy Wigilijnych, ani spotkania się z najbliższymi 24 grudnia. Wielu więźniów X Pawilonu trafiło na Syberię i również ten temat zostanie poruszony. W jaki sposób, pod carskim butem, ale jednak już w nieco innych warunkach niż w więzieniu w twierdzy, Polacy świętowali Boże Narodzenie daleko, daleko, na nieludzkiej ziemi Sybiru - wyjaśnia historyk.
Bohaterowie walk z caratem, przebywający w murach okrytego złą sławą X Pawilonu nie posiadali możliwości świętowania Bożego Narodzenia na podobieństwo osób pozostających na wolności.
REKLAMA
Posłuchaj
W ramach cyklu przypomniana zostanie również "Opowieść Wigilijna z X Pawilonu" planisty powstania styczniowego. - Dysponujemy niezwykle ciekawą relacją Bronisława Szwarce, człowieka związanego z ugrupowaniem czerwonym, jednego z architektów Powstania Styczniowego. Został przewieziony do X Pawilonu dokładnie w Wigilię, 24 grudnia 1862 r. i pozostawił po sobie niezwykle ciekawe wspomnienia - podkreśla historyk z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Jutro (23.12) w cyklu "Muzealna Opowieść Wigilijna" zostanie przedstawiona relacja więźniarki Pawiaka Krystyny Tarasiewicz o Wigilii za murami więzienia gestapo. Cykl filmów dostępny jest na kanale YouTube Muzeum Niepodległości. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Polskie Radio.
Wydarzenie na Facebooku jest pod tym adresem.
Więcej informacji o programie w tym miejscu.
REKLAMA
Poniżej można obejrzeć wcześniejsze epizody "Muzealnej Opowieści Wigilijnej":
pb
REKLAMA