W niedzielę pierwsze w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19

Pierwsza transza szczepionek przeciw COVID-19 jest już w Polsce. W niedzielę rano preparat powinien już być rozdysponowany do 72 szpitali. Jako pierwsi zostaną zaszczepieni medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie. 

2020-12-26, 20:52

W niedzielę pierwsze w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił w sobotę ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotowują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

Powiązany Artykuł

twitter szef amr 663.jpg
Prezes ARM: do godz. 11 w niedzielę szczepionki powinny dotrzeć do wszystkich szpitali

Pierwsza partia szczepionek ma zostać od razu zużyta, tzn. nie będzie dzielona na konieczną kolejną dawkę, którą trzeba podać, by była ona skuteczna

Pierwsi do szczepienia

Jako pierwsza w kraju zostanie zaszczepiona Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA Alicja Jakubowska.

Czytaj także:

- Następnie zostanie zaszczepiony nasz dyrektor, pan profesor Waldemar Wierzba, a później ja, jako dyrektor medyczny szpitala zostanę zaszczepiony przez naczelną pielęgniarkę - wyjawił dr Artur Zaczyński.

Powiązany Artykuł

en szczepionka 663.jpg
Wiadomo, kto będzie pierwszą w Polsce osobą zaszczepioną na koronawirusa

Do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie trafi 75 fiolek szczepionek, dzięki którym będzie można zaszczepić 375 osób.

Posłuchaj

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepione zostaną m.in. osoby pracujące w ochronie zdrowia, nie tylko personel medyczny, ale także pomocniczy i administracyjny. Szpitale do 28 grudnia 2020 r. zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony.

Program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą także pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych, a następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Powiązany Artykuł

morawiecki 1200.jpg
Szczepionki na COVID-19 dotarły do Polski. Premier: to wielki krok w walce z pandemią

"Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce" - napisał Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

REKLAMA

"

Dzisiaj nad ranem, gdy większość z nas jeszcze spała, zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią. Pierwsze szczepionki...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 26 grudnia 2020

Pierwsza transza to 10 tys. dawek. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek i jak przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, będzie w Polsce jeszcze w tym roku. Do końca stycznia powinno dotrzeć do naszego kraju 1,5 mln dawek.

Powiązany Artykuł

Andrzej Horban 1200.jpg
Prof. Andrzej Horban: rok 2021 może być rokiem końca pandemii

Szczepienia są dobrowolne i darmowe. Mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić. Sam proces oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni. Wygeneruje je system P1, czyli specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup, np. wiekowych czy zawodowych.

Czytaj także:

 Osoby spoza priorytetowych grup, będą mogły rezerwować wizytę (e-Rejestracja) od 15 stycznia m.in. za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989, poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl), poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia lub u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej