Święto ma zniknąć z dni wolnych od pracy. Ruch sejmowej komisji
Sejmowa komisja zajęła się petycją w sprawie wykreślenia Zielonych Świątek z listy świąt wolnych od pracy. Pracom nad tą propozycją nadano dalszy bieg, do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynie dokument z postulatami.
2025-02-12, 12:09
Zielone Świątki skreślone z ustawy?
Sejmowa komisja do spraw petycji odniosła się do inicjatywy posła Marcina Józefaciuka z Koalicji Obywatelskiej. Polityk wnioskuje o nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Chce uchylić jej punkt, który mówi o tym, że jednym z nich jest "pierwszy dzień Zielonych Świątek". Poseł ocenił, że to przepis zbędny, ponieważ, dzień ten zawsze wypada w niedzielę, kiedy większość osób "i tak nie pracuje".
"Komisja po przedstawieniu petycji oraz dyskusji podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej" - podano w informacji o pracach komisji na sejmowych stronach.
Do sprawy odniosło się też Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Jego zdaniem, ewentualne usunięcie z wykazu świąt, które przypadają jedynie w niedzielę, nie sprawi, że osoby pracujący w niedziele i święta utracą prawo do uzyskania innego dnia wolnego, wynikające z art. 151 Kodeksu pracy. "Nie wpłynie ona również na uprawnienia pracowników, którzy nie wykonują pracy w niedzielę, gdyż zgodnie z art. 130 § 2 k.p. wymiar czasu pracy jest obniżany o 8 godzin przez każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela" - podkreślono.
REKLAMA
14 dni wolnych od pracy w 2025 r.
W dokumencie możemy też przeczytać, że ewentualne procedowanie ustawy będzie miała "charakter wyłącznie porządkujący", a wejście jej w życie "nie wpłynie na uprawnienia wynikające zarówno z przysługującej każdemu wolności sumienia i wyznania, jak i instytucje chroniące pracowników, które zawarte zostały w Kodeksie pracy". Będzie za to stanowić usunięcie zbędnych przepisów i dostosowanie ustawy "do współczesnych standardów legislacyjnych".
Przypomnijmy, że pod koniec grudnia, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii. 24 grudnia będzie wolny od pracy od tego roku. Jednocześnie nowelizacja o dniach wolnych od pracy wprowadza dodatkową niedzielę handlową w grudniu - przed świętami.
Obecnie lista dni wolnych od pracy wygląda następująco:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- Wielkanoc (w 2025 r. przypada 20 kwietnia),
- Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia),
- 1 maja - Święto Pracy,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki, 8 czerwca 2025),
- Boże Ciało (19 czerwca),
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Święto Niepodległości,
- 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia,
- 25 grudnia - Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
- 26 grudnia - Boże Narodzenie (drugi dzień).
REKLAMA
Źródło: sejm.gov.pl/Polskie Radio/ms
REKLAMA