"Wiele akcji pomocowych w związku z pandemią". Rzecznik KEP o Kościele w mijającym roku

- Stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz reakcje Konferencji Episkopatu Polski na bieżące wydarzenia w kraju znalazły się w centrum wydarzeń kościelnych mijającego roku - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

2020-12-29, 08:37

"Wiele akcji pomocowych w związku z pandemią". Rzecznik KEP o Kościele w mijającym roku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Dziurek

Obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły rozpoczęły się mszą św. sprawowaną 18 maja przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie.

15 czerwca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z przedstawicielami Episkopatu sprawował uroczystą Eucharystię w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. W homilii podkreślił, że "św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, Świata i Kościoła. Jego brak pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie".

Posłuchaj

Rzecznik Episkopatu: stulecie urodzin św. Jana Pawła II i akcje związane z pandemią znalazły się w centrum wydarzeń kościelnych mijającego roku (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Wiele wydarzeń zaplanowanych na rok 2020 musiało być przesuniętych bądź odwołanych z powodu pandemii koronawirusa, np. beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego. Zamiast tego zainicjowanych zostało w diecezjach wiele akcji modlitewnych i pomocowych wobec osób dotkniętych pandemią. W czasie pierwszej fali epidemii przewodniczący episkopatu oraz inni biskupi odmawiali codziennie o godz. 20.30 różaniec w intencji ustania epidemii, za lekarzy, służby medyczne, wolontariuszy oraz chorych i ich rodziny - podkreślił rzecznik episkopatu.

Powiązany Artykuł

Komunia Swieta Msza pap 1200.jpg
Spór o sposób przyjmowania Komunii Świętej. Teolog: postawa zewnętrzna może być zróżnicowana

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał również, że od początku epidemii ponad 100 tys. świeckich wolontariuszy z poszczególnych diecezji oraz ponad 3 tys. sióstr zakonnych pomagało potrzebującym. - Działania obejmowały, i nadal obejmują, nie tylko pomoc charytatywną i psychologiczną, ale także intensywną modlitwę o ustanie pandemii, oraz za chorych i służby medyczne - zaznaczył rzecznik episkopatu.

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze, przewodniczący Episkopatu zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

REKLAMA

Uroczystości w cieniu pandemii

W ograniczonym zakresie odbyły się również obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą. Poza uroczystościami w diecezji warszawsko-praskiej, uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce przewodniczył przewodniczący Episkopatu, który poświęcił Buławę Hetmańską. Został nią udekorowany wizerunek Matki Bożej Łaskawej znajdujący się w głównym ołtarzu świątyni. Przed mszą św. ulicami warszawskiej Starówki przeszła procesja, w której mieszkańcy stolicy nieśli figurę Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy.

Czytaj także:

W mijającym roku Konferencja Episkopatu Polski na bieżąco reagowała na różne wydarzenia w kraju. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i rozpoczęciu protestów społecznych Episkopat mocno podkreślił znaczenie życia człowieka, chorych i nienarodzonych wydając "Apel Rady Stałej KEP w sprawie ochrony życia i pokoju społecznego". Z kolei w ostatnich dniach roku Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP odniósł się do ważnej społecznie kwestii szczepionek przeciwko COVID-19.

itom

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej