more_horiz
Wiadomości

Polska wysłała pomoc humanitarną do Iraku. "Wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 15:33
- Polska wysłała w środę pomoc humanitarną do Iraku; w ramach akcji pomocowej drogą lotniczą wysłano koce, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Polska wspiera Irak w walce z pandemią
Polska wspiera Irak w walce z pandemiąFoto: Twitter/MSZ

pap   chorwacja trzęsienie ziemi  1200.jpg
Ty też możesz pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji. Caritas zorganizował zbiórkę

- Dzisiaj po raz kolejny wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność - dzielimy się tym, czym możemy z krajem będącym w trudnej sytuacji w związku z kryzysem będącym następstwem wojny z ISIS oraz obecną pandemią Covid-19. Wysyłamy pomoc rzeczową do Iraku, aby wspomóc służby medyczne w udzielaniu niezbędnej pomocy mieszkańcom tego kraju - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński cytowany w komunikacie MSZ.

Jak poinformowano w komunikacie, w ramach akcji pomocowej drogą lotniczą Polska wysyłała koce, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła, przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych. Zgodnie z komunikatem w niedalekiej przyszłości planowany jest podobny transport pomocy dla mieszkańców irackiego Kurdystanu.

- Irak to miejsce szczególnie związane z polską historią, to także miejsce udzielania bieżącej pomocy humanitarnej przez polskie organizacje pozarządowe. Polska pomoc udzielana jest zarówno przez żołnierzy Rzeczypospolitej, bilateralnie za pośrednictwem polskich organizacji pozarządowych oraz wielostronnie co roku zasilając budżet UNDP związany z działaniami stabilizacyjnymi tego kraju - powiedział wiceminister spraw zagranicznych cytowany w komunikacie

1200_Liban_PAP.jpg
Polska Akcja Humanitarna wesprze potrzebujących w Libanie. To szansa na lepszą przyszłość

Wsparcie dla wielu krajów

Jak dodał, odpowiadając na majowy wniosek Iraku o wsparcie poprzez mechanizm NATO, przeznaczony do wspierania państw członkowskich i partnerskich (EADRCC - Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre), Polska przekazała Irakowi w czerwcu i lipcu 2020 r. 50 tys. maseczek ochronnych i 1000 litrów płynu dezynfekującego.

MSZ podkreśliło w komunikacie, że Polska akcja pomocowa adresowana jest również do sąsiadów i przyjaciół Polski, których sytuacja epidemiologiczna była równie ciężka. Ja czytamy w komunikacie, Polska dostarczyła pomoc na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Kazachstanu i Uzbekistanu, a także do krajów Kaukazu Południowego oraz na Bałkany Zachodnie.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że w czasie pandemii zespoły polskich ratowników medycznych i lekarzy udzielały wsparcia medycznego w Kirgistanie i Tadżykistanie. MSZ przypomniało, że Polska udzieliła również pomocy mieszkańcom Libanu, zarówno w związku z sytuacją epidemiczną, jak i po wybuchu w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 roku.

- W związku z powodzią, która nawiedziła we wrześniu 2020 roku 17 z 18 prowincji w Sudanie w grudniu 2020 roku przekazaliśmy niezbędną pomoc dla mieszkańców dotkniętych kataklizmem w tym kraju - podało MSZ w komunikacie.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem