Lockdown w Polsce zostanie przedłużony? Jest stanowisko rządu

- Najpóźniej w poniedziałek dowiemy się, czy lockdown w Polsce zostanie przedłużony - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeszcze w piątek w tej sprawie zbierze się Rada Medyczna przy premierze.

2021-01-08, 13:50

Lockdown w Polsce zostanie przedłużony? Jest stanowisko rządu

Jak mówił Piotr Müller, przeanalizuje ona przypadki zaostrzenia reżimu sanitarnego w zachodniej Europie. Dodał, że rząd waży dwie wartości - otwieranie gospodarki i edukacji, a z drugiej strony - właśnie trudną sytuację epidemiczną w Europie.

Powiązany Artykuł

Koronawirus free polska śląsk shutt-1200.jpg
Prawie 9 tys. nowych przypadków, 332 osoby nie żyją. Nowe dane resortu zdrowia

Posłuchaj

Rzecznik rządu: najpóźniej do poniedziałku okaże się czy lockdown przedłużony (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Obecne obostrzenia na razie obowiązują do 17 stycznia, czyli do końca ferii zimowych. Dotyczą m.in. galerii handlowych, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, saun i solariów.

Nowa forma dawkowania szczepionki

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek, że każda fiolka szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek. Piotr Müller, pytany o tę kwestię przypomniał, że Polska decyzję w sprawie zwiększenia liczby dawek - z pięciu na sześć, które można podać z jednej fiolki - aprobowała już w zeszłym tygodniu.

REKLAMA

- Rekomendacja podawania sześciu, a nie pięciu dawek szczepionki przeciw COVID-19 z jednej fiolki jest w Polsce stosowana przez większość podmiotów - podkreślił rzecznik rządu. Jak dodał, Polska wyprzedziła działania europejskich organów w tym zakresie. - Rekomendacja Krajowego konsultanta ds. farmacji szpitalnej była analogiczna (...) ona jest już stosowana w większości placówek w Polsce - zaznaczył.

Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że dzięki zmianie przelicznika z pięciu na sześć dawek szczepionki, o ok. 20 proc. zwiększy się ich zasób.

Czytaj także:

Etapy szczepienia w Polsce

Proces szczepień przeciwko COVID-19 – zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap zero, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg
Rzecznik resortu zdrowia: pacjent ma wybór punktu szczepienia i może zasięgnąć informacji o preparacie

W ramach etapu pierwszego szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 poinformował, że grupa pierwsza rozpocznie szczepienia 25 stycznia.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej