X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Stanowczo dementujemy nieprawdziwe informacje". NFZ i ARM o rzekomym zaangażowaniu w szczepienia poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 15:17
"Narodowy Fundusz Zdrowia dementuje nieprawdziwe informacje, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury" - napisał w niedzielę na Twitterze NFZ. Także Agencja Rezerw Materiałowych na Twitterze zdementowała informacje ws. puli dodatkowych szczepionek dla WUM.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawski Uniwersytet MedycznyFoto: Andrzej Hulimka/FORUM

"W odpowiedzi na publikacje medialne NFZ stanowczo dementuje nieprawdziwe informacje, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury" - przekazał na Twitterze Narodowy Fundusz Zdrowia.


NFZ dodał, że "przeprowadził kontrolę realizacji szczepień w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, na polecenie Ministerstwa Zdrowia".

FORUM WUM 1200.jpg
Afera ws. szczepień poza kolejnością. Polacy wskazali winnych procederu

Także Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) zamieściła w niedzielę na Twitterze wpis dementujący medialne informacje dot. puli dodatkowych szczepionek przekazywanych do WUM.

"W odpowiedzi na publikacje medialne - ARM stanowczo dementuje, jakoby istniała jakakolwiek pula dodatkowych lub nieplanowanych szczepionek przekazywanych do WUM. Wszystkie dostawy realizujemy w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitali, zgodnie z procedurami i zaleceniami producenta" - czytamy na Twitterze.

O szczepieniach na WUM jest od kilkunastu dni głośno w związku z nieprawidłowościami w ich organizacji przez Centrum Medyczne WUM. Komisja rektorska stwierdziła m.in. brak należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. Rada nadzorcza spółki Centrum Medyczne WUM odwołała 4 stycznia br. dr n. med. Ewę Trzeplę z funkcji jej prezesa.

Szczepienia poza kolejnością

Trzepla w sobotę wydała oświadczenie, w którym przedstawiła swoją wersję wydarzeń związanych ze szczepieniem celebrytów poza kolejnością przeciw Covid. Jak podkreśliła Centrum Medyczne WUM zostało wyznaczone przez Rektora WUM za zgodą NFZ do planowanych szczepień dla pracowników i studentów wszystkich jednostek kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego grupy zero od 4 stycznia "i w tym zakresie czyniliśmy przygotowania".

"W dniu 24.12 2020 otrzymaliśmy telefon z ARM o przyznaniu nam nieplanowanych szczepionek z terminem szczepienia do 31 grudnia 2020 r. ze względu na ryzyko przeterminowania tych szczepionek. Zgodziliśmy się na najmniejszą ilość 75 dawek ze względu na brak przygotowania procedur szczepienia" - napisała Trzepla.

Następnie, jak dodała, 27.12.2020 otrzymała "podobną informację telefoniczną z NFZ dotyczącą konieczności zwiększenia liczby szczepionek do 450 dawek do szybkiego, priorytetowego wykorzystania, z zapewnieniem możliwości szczepień osób spoza grupy 0, między innymi rodzin, znajomych oraz innych pacjentów".

Według b. prezes "chodziło o to, żeby wykorzystać dawki przed końcem roku, kiedy mijał ich termin przydatności do użycia, a także w celu przetestowania sprawności tworzonego systemu szczepień". - Te szczepionki były dodatkową, przedterminową pulą, gdyż planowane szczepienia personelu miały rozpocząć się w CM WUM od 4 stycznia. W zależności od liczby zgłoszeń kolejne dawki miały być zamawiane od 31 grudnia w systemie cotygodniowym - zaznaczyła.

Trzepla napisała też, że "szczepienia w końcu roku 2020 miały być realizowane zgodnie z Pismem Prezesa NFZ zezwalającym na elastyczne wykorzystanie szczepionek, tj. szczepienie poza grupą 0 m.in. "pacjentów, rodzinom pracowników". "Informację NFZ przekazał mi najpierw telefonicznie, a potem przysłał potwierdzające rozmowę pismo z dnia 29.12.2020" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także:

Jak przekazała Trzepla, w związku z tym, jeszcze w Święta poleciła kierownictwu CM WUM, by informowało pracowników o możliwości wcześniejszych szczepień dla nich, ich rodzin, pacjentów i znajomych. "Poinformowałam również kanclerz WUM o takiej możliwości z prośbą o przygotowanie listy chętnych do szczepień pracowników WUM" - napisała.

Zaznaczyła, że pracownicy szpitali: CKS-Banacha i Szpitala dziecięcego mieli rozpocząć szczepienia od 4 stycznia br.

- W dniu 28 grudnia 2020 do godziny 14:30 nie otrzymaliśmy szczepionek. Z rozmowy z ARM dowiedziałam się, że tylko 75 szczepionek ma status zrealizowanych, a resztę trzeba zamówić mailowo jako formalną realizację zamówienia partii szczepionek, o którą prosił NFZ. Co niniejszym uczyniłam - przekazała Trzepla.

WUM Forum 1200.jpg
Szczepienia poza kolejnością. Poseł PiS: ci ludzie powinni zniknąć z życia publicznego

Dalej, opisuje, że ok. godz. 17. otrzymano 75 szczepionek. "Szczepienia rozpoczęliśmy o godzinie 9:00 w dniu następnym tj. 29 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności zaszczepione były osoby zaangażowane w akcję. W tym dniu z 75 otrzymanych szczepionek zaszczepiliśmy zaledwie 60 osób. Zaangażowane w to były od 9:00 do 18:00 4 zespoły. W czasie tych 9 godzin można było zaszczepić 400 osób. Przeraził nas brak chętnych i długie przestoje w pracy" - czytamy.

Była prezes opisuje, że koordynatorka dzwoniła do pracowników, ściągając ich z urlopów. "Powiadomione były pielęgniarki Izby Przyjęć Szpitala CSK, powiadamialiśmy naszych pacjentów o możliwości zaszczepienia. Jako naszego wieloletniego pacjenta zaprosiliśmy także aktora ze świata kultury, który dalej informował kolegów ze swojego środowiska leczących się na Banacha. Zgłoszenia chętnych do zaszczepienia wysyłane były na adresy mailowe zamieszczone na stronie internetowej CM WUM i Ministerstwa Zdrowia. Zrodził się pomysł, aby znane osoby świata kultury zostały ambasadorami akcji szczepień. Władze WUM zamieściły taką informację w mediach" - czytamy.

Według byłej prezes po dostawie pierwszej partii szczepionek, nie było informacji, kiedy dostarczone będą następne. Jak tłumaczyła, "nie można ich było znaleźć w systemie". "Po licznych telefonach dzięki przychylności pracowników ARM udało nam się otrzymać informację, że szczepionki z hurtowni będą możliwe do dostarczenia dopiero 31 grudnia 2020 r. ze względu na trudności logistyczne" - napisała. Była prezes przekazała, że CM WUM zaproponowało własny środek transportu z lodówką.

Brak zgody MZ

"Ministerstwo Zdrowia nie wyraziło na to zgody. Przekonywaliśmy hurtownię o konieczności dostawy 30 grudnia ze względu na niemożliwość zaszczepienia populacji około 400 osób w dniu Sylwestra. W końcu udało się rozpocząć szczepienia z danej puli 30 grudnia 202 r. przed południem" - napisał.

Jak wskazała, "szczepienia w okresie absencji urlopowej w końcówce roku pod presją czasu nie były proste, a dla nas najważniejsze było wykorzystanie 100 proc. szczepionek tak, aby nie zmarnować ani jednej". "To o to nas prosił NFZ. W trybie nagłym nie planowanym zaszczepiliśmy ok. 300 osób z grupy 0 oraz około 150 osób spoza niej: rodzin, pracowników służb pomocniczych, pacjentów z Kampusu Banacha, wśród których byli też aktorzy. W pojedynczych przypadkach w sytuacji niepewności co do tego, ile osób się stawi na tak nagle organizowane szczepienie w końcówce roku, pracownicy szczepili również osoby towarzyszące osobie szczepionej. Było to podyktowane troską o niezmarnowanie materiału do zaszczepienia" - dodała.

Trzepla podkreśliła, że CM WUM działało w dobrej wierze. - Zrobiliśmy to dodatkowo na życzenie NFZ i Agencji Rezerw Materiałowych, ale przede wszystkim zrobiliśmy to dla pacjentów, aby nie zmarnować ani jednej dawki, która daje nadzieje zdrowia - dodała.

O zaszczepieniu informowali m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD, Leszek Miller; polityk podał też, że również jego żona otrzymał dawkę. Szczepionkę otrzymali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

kb

Czytaj także

Były kapitan SB zaszczepiony w WUM bez kolejki. "Nie udzielam żadnych informacji"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 13:24
Razem z artystami został zaszczepiony były kapitan Służby Bezpieczeństwa i były zastępca ówczesnego Komendanta Głównego Policji gen. Marka Papały - Roman Kurnik - informuje w sobotę Wprost.pl. W rozmowie z portalem Kurnik potwierdził, że wraz z żoną zostali zaszczepieni w WUM 31 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe nazwiska wśród zaszczepionych na WUM: Reszczyński: program kolesiowski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 14:57
- Mamy ciągle ten sam układ towarzysko-kolesiowski połączony wzajemnymi zobowiązaniami. Z tym układem walczył Jarosław Kaczyński - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Reszczyński. Gośćmi byli również Sławomir Jastrzębowski i Andrzej Rafał Potocki, 
rozwiń zwiń