X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zachowali się w sposób nieetyczny". Szef KPRM o zaszczepionych poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 09:23
- Uważam, że to jest sprawa absolutnie niedopuszczalna, żeby jakieś osoby przy okazji szczepień były traktowane w sposób lepszy niż wszyscy pozostali - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zdecydowana większość placówek medycznych nie ma problemu z wyborem, kogo szczepić.
W niedzielę 27 grudnia 2020 roku ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 w 72 tzw. węzłowych szpitalach w Polsce. Szczepienia objęły najpierw pracowników służby zdrowia.
W niedzielę 27 grudnia 2020 roku ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 w 72 tzw. węzłowych szpitalach w Polsce. Szczepienia objęły najpierw pracowników służby zdrowia.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Posłuchaj

00:26 D-sz.mp3 Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że sprawa szczepień ludzi kultury i polityków przeciwko COVID-19 powinna zostać jak najszybciej wyjaśniona (IAR) 

Szef KPRM Michał Dworczyk komentował we wtorek na antenie Programu 1 Polskiego Radia zarzuty opozycji, że afera ze szczepionkami dla celebrytów wynika z braku procedur i jest skutkiem zaniedbania rządu.

Jednoznaczne przepisy

morawiecki 1200 twitter.jpg
Premier: jestem zirytowany zachowaniem tych, którzy szczepili się poza kolejnością

- Przepisy w zakresie tego, kto może być szczepiony w grupie zero, są bardzo jasne, one są opublikowane w narodowym programie szczepień, zostały doprecyzowane w wytycznych prezesa NFZ. Znakomita większość placówek nie ma z tym żadnych problemów - zapewnił Dworczyk.

Jego zdaniem zarzuty opozycji o brak procedur "są próbą rozmycia bardzo nieprzyjemnej sytuacji, w której część osób nieuprawnionych i część osób, które podejmowały decyzję, jeśli chodzi o szczepienia, zachowały się w sposób nieetyczny".

- Uważam, że to jest sprawa absolutnie niedopuszczalna, żeby jakieś osoby były traktowane w sposób inny, lepszy niż wszyscy pozostali, została złamana pewna solidarność, którą powinniśmy się wykazywać w czasie pandemii - podkreślał Dworczyk.

Czytaj także:

Zaznaczył, że wszystkie te przypadki powinny zostać wyjaśnione przez kontrolę NFZ. - Cieszę się, że to jest kilka czy kilkanaście takich sytuacji, a w tej chwili szczepi 509 szpitali węzłowych w ponad 600 punktach i absolutna większość osób, które organizują te szczepienia, wykazuje się absolutnym profesjonalizmem, normalną właściwą postawą etyczną - mówił szef KPRM.

1200.png
Szczepienia poza kolejnością. Na liście założyciel TVN Mariusz Walter

Zaszczepieni poza kolejnością

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował w ubiegłym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

O zaszczepieniu informował w ostatnich dniach m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Zaszczepieni zostali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, satyryk Krzysztof Materna, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz aktor, piosenkarz Michał Bajor. Pełna lista 18 osób zaszczepionych poza kolejnością nie została upubliczniona.

Czytaj także:

W poniedziałek w jednostkach związanych z WUM rozpoczęła się szczegółowa kontrola NFZ. Jak informował rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong, w związku ze sprawą została też powołana wewnętrzna komisja. Prof. Gaciong podkreślał ponadto, że akcji szczepień nie prowadzi WUM, a wybrana przez NFZ spółka Centrum Medyczne, której WUM jest właścicielem.

gaciong 1200 pap.jpg
Rektor WUM tłumaczy się ze szczepień celebrytów. "Jest mi niezmiernie przykro"

Ustalenia Komisji

Po południu w poniedziałek rzecznik WUM Marta Wojtach poinformowała, że komisja powołana przez rektora WUM wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o.

Z wniosków Komisji wynika, że szczepienia były zorganizowane pod presją czasu w okresie świąteczno-noworocznym, choć planowo CM WUM przygotowywało się do ich rozpoczęcia 4 stycznia br., zgodnie z pierwotnymi ustaleniami z NFZ. Jednak - jak podano w komunikacie - już 29 grudnia 2020 r. CM WUM otrzymało 75 pierwszych dawek, a 30 grudnia 2020 r. kolejnych 375 dawek, które ze względu na to, że zostały dostarczone rozmrożone, należało zużyć do końca roku. - W związku z tym zdecydowano się zaproponować szczepienia dodatkowym osobom. Wynikało to z obawy, że nie uda się wykorzystać w pełni wszystkich dawek szczepionki w okresie świąteczno-noworocznym - wyjaśniła rzecznik.

Czytaj także:

Jednocześnie komisja stwierdziła, że CM WUM "nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów WUM". "Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym WUM sp. z o.o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia" - poinformowano w komunikacie.

Wieczorem poinformowano, że w poniedziałek dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki Centrum Medyczne WUM ze stanowiska prezesa zarządu.

paw/

Czytaj także

"Nie Janda czy Miszczak". Szef KPRM pokazał prawdziwych ambasadorów szczepionkowej kampanii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 20:37
Wśród osób biorących udział w kampanii #SzczepimySię nie ma Krystyny Jandy czy Edwarda Miszczaka, są za to Stanisław i Mateusz Banasiuk czy Cezary Pazura, którzy czekają na swoją kolej. Żadna osoba zaangażowana do kampanii nie została zaszczepiona - podkreślił w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworczyk: możliwości systemu są dużo większe niż liczba dostępnych na rynku szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 07:46
- System, który budujemy od wielu tygodni, pozwala nam na wykonywanie nawet 4 milionów szczepień w ciągu miesiąca, a te dostawy, na które możemy obecnie liczyć, to jest 360 tys. dawek tygodniowo, co daje nam niewiele ponad 1,4 miliona szczepionek miesięcznie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń