more_horiz
Wiadomości

Szef KPRM: szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się zgodnie z planem - 25 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 16:15
Michał Dworczyk zapewnił, że szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia, którzy będą zarejestrowani, zaczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia. - Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy zero, wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer - dodał szef KPRM.
Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej
Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowejFoto: Aleksiej Witwicki/Forum
morawiecki 1200 twitter.jpg
Premier: od tempa szczepień będzie zależało zdejmowanie obostrzeń oraz otwarcie gospodarki

Na konferencji prasowej Michał Dworczyk wskazywał, że Polska, podobnie jak cała UE, została pod koniec ubiegłego tygodnia zaskoczona informacją, że koncern Pfizer "praktycznie z dnia na dzień, a właściwie z tygodnia na tydzień zamierza w sposób znaczący obniżyć dostawy szczepionek do wszystkich krajów UE". - Informacje pisemne na temat nowego harmonogramu otrzymaliśmy dopiero wczoraj wieczorem - dodał.

Czytaj także:

Jak tłumaczył, w związku z tym w poniedziałek w Agencji Rezerw Materiałowych, w Ministerstwie Zdrowia oraz w Narodowym Funduszu Zdrowia trwało "przeliczanie" harmonogramu tak, by dostosować go do nowej sytuacji.

Posłuchaj
00:23 10854397_1.mp3 Michał Dworczyk o szczepieniach w Polsce (IAR)

- Dziś do godz. 14.00 475 tys. 264 pacjentów zostało zaszczepionych pierwszą dawką, od wczoraj też trwają szczepienia drugą dawką przeciw COVID-19 - poinformował Dworczyk.

senior szczepienie szczepionka shutterstock_1850607544 1200.jpg
Ruszają szczepienia mieszkańców DPS-ów przeciw COVID-19. Duże zainteresowanie wśród seniorów

- Mamy w magazynach 609, prawie 610 tys. szczepionek, natomiast liczba szczepionek dostarczonych już do punktów szczepień to 647 tys. sztuk. Cały czas mamy na szczęście niewielką ilość niepożądanych odczynów szczepiennych - to są 133 takie odczyny na właśnie ponad 475 tys. wykonanych szczepień - powiedział również.

Michał Dworczyk poinformował ponadto, że w poniedziałek do Polski zamiast 360 tys. przyleciało 176 tys. dawek szczepionki. - W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys. a 296 tys. dawek, potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby tych szczepionek - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Zaznaczył jednocześnie, że są zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie, więc - jak podkreślił - te wszystkie osoby mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia.

Zapewnił też, że szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia.

- Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy zero, wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer - powiedział Dworczyk.

"Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy zero zostały zakończone w lutym"

Jak tłumaczył, ze względu na zmniejszenie dostaw zamiast 330 tys. osób z grupy zero, do której należy m.in. personel medyczny, które były zaplanowane do zaszczepienia w tym tygodniu "będziemy mogli zaszczepić ok. 130 tys.".

- Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy zero zostały zakończone w lutym. Mamy nadzieję i są pewne widoki na to, że zrobimy to wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca, ale to jest też uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu - mówił Dworczyk.

Podkreślił, że decyzje firmy Pfizer - o tymczasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek do krajów europejskich - "wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, podobnie jak w innych krajach".

- W lepszej sytuacji nieco jesteśmy my oraz inne kraje, które zdecydowały się odkładać szczepionki na drugą dawkę. W gorszej sytuacji są kraje, które wykorzystywały wszystkie szczepionki od razu. Mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawie - powiedział Dworczyk.

Dodał, że "według informacji na razie nieoficjalnych, jest duża szansa, żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana do końca tego miesiąca". - Wtedy możemy liczyć, że jej dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym - powiedział minister.

"Gdyby jakikolwiek producent zaproponowałby nam wówczas zakup..."

Michał Dworczyk był pytany na konferencji prasowej, czy rząd powróci do kwestii zakupu szczepionek firmy Moderna, których - jak sugerował dziennikarz - kupiliśmy znacznie mniej, niż nam oferowano.

- Naprawdę jestem zdumiony, bo to już kolejny raz, kiedy publicznie tłumaczymy, jak ta sytuacja się przedstawia i jakie są fakty. Otóż mogliśmy dokonać zakupu dodatkowej partii szczepionki Moderny, ale problem polegał na tym, że jej dostawa była przewidziana na koniec 2021 r. Tymczasem zgodnie z podpisaną (przez Komisję Europejską - red.) umową, której stroną jest również Polska, nam przysługuje i mamy deklarację od producentów, dostarczenia do naszego kraju do końca tego roku 60 milionów dawek szczepionki - powiedział Dworczyk.

- Gdyby jakikolwiek producent zaproponował nam wówczas zakup i dostarczenie tej szczepionki w pierwszym kwartale, ewentualnie w drugim kwartale, to byśmy to zrobili na 100 proc. Natomiast takiej propozycji nie było - zaznaczył.

Cel: zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone od 15 lutego.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia.

Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

***

***

Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP) Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem