X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mniej zakażeń w Polsce. Rzecznik MZ: epidemia u nas nieco osłabła, ale dalej musimy być ostrożni

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 13:17
- Epidemia w ostatnich dniach nieco osłabła - zauważył rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wyniki przesiewowego badania nauczycieli pod kątem zakażenia COVID-19 można traktować jako obraz sytuacji epidemicznej w Polsce.
Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolsceFoto: Jacek Szydlowski/FORUM

szczepionka PAP2-1200.jpg
Rząd rozważa dodatkowy zakup szczepionek. Dworczyk: państwa spoza UE wynegocjowały lepsze umowy

- Obserwujemy rzeczywiście spadek liczby zakażonych odnotowywanych w codziennych raportach. Uprzedniego tygodnia było to w granicach 60 tys. zakażonych, ostatniego tygodnia jest to ponad 40 tys. odnotowanych przypadków zakażenia - zwrócił uwagę w poniedziałek na konferencji prasowej Andrusiewicz.

Równocześnie dodał, że właśnie ten spadek liczby zakażonych wraz ze spadkiem wykorzystywanych w szpitalach łóżek dla pacjentów z COVID-19 świadczą o tym, że "epidemia w ostatnich dniach delikatnie osłabła".

- Te dwie dane (...) świadczą, że rzeczywiście, w przeciwieństwie do wielu państw europejskich, u nas ta epidemia osłabła, tym bardziej że w ostatnich dniach nie zaobserwowaliśmy wyniku ponad 10 tys. osób zakażonych. Raczej balansowaliśmy między 5 a 9 tys. osób zakażonych (...) Te wyniki pozwalają patrzeć z delikatnym optymizmem w przyszłość, ale cały czas musimy być ostrożni - ostrzegł.

Dodał, że taką ostrożność należy również zachować z tego powodu, że śmiertelność z powodu COVID-19 nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. - Ta liczba zgonów nie spada. Ustabilizowała się na poziomie 250-260 zgonów dobowo, co jest nadal wysoką liczbą - zaznaczył.

en michał dworczyk 1200.jpg
"Szczepienia drugą dawką nie są zagrożone". Szef KPRM o mniejszej dostawie od Pfizera

Liczba testów

Andrusiewicz zwrócił też uwagę na to, że liczba przeprowadzanych testów diagnostycznych w zeszłym tygodniu wzrosła do około 50 tys. dziennie z około 40 tys. tydzień wcześniej. Dodał, że wpływ na ten wzrost miało niewątpliwie badanie przesiewowe nauczycieli, które trwało od zeszłego poniedziałku do piątku.

Podkreślił, że wyniki tego badania mogą obrazować skalę epidemii. - Traktujmy to testowanie nauczycieli jako przesiew tego, jak wygląda w tej chwili rzeczywistość epidemiczna w Polsce - podsumował.

Nauczyciele klas I-III i pracownicy szkół, którzy wrócili od poniedziałku do pracy stacjonarnej, mieli możliwość poddania się w ubiegłym tygodniu testowi na wykrycie wirusa SARS-CoV-2. Z informacji przekazanej przez rzecznik prasową Ministerstwa Edukacji i Nauki Annę Ostrowską wynika, że wymazy pobrano od blisko 134 tys. osób. Wyniki otrzymało ponad 122 tys., a koronawirusa wykryto u 2422 z nich, czyli u 2 proc.

shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

Samodzielne leczenie

Rzecznik resortu zaapelował również o to, by osoby chore na COVID-19 nie podejmowały samodzielnego leczenia, używając koncentratorów tlenu. Przynosi to co prawda chwilową poprawę, ale wiele z takich osób trafia szybko do szpitala.

- Niestety dość duża liczba osób, która stosuje je na co dzień przy leczeniu, trafia dość szybko do szpitala i tutaj jest diagnoza o bardzo dużej zajętości płuc - wyjaśnił.

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek podało, że wykryto 3271 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 52 osoby. Z kolei w niedzielę poinformowało o 6055 nowych zakażeniach i 142 zgonach, w sobotę o 7412 i 369 przypadkach śmiertelnych, a w piątek o 7795 zakażeniach i 386 osobach zmarłych. W czwartek było to odpowiednio: 9436 i 381.

pkur

Czytaj także

Ile osób w Polsce zostało już zaszczepionych na COVID-19? Rząd podał dane

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:24
Dziś rozpoczęły się szczepienia drugą dawką na COVID-19. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział IAR, że dotychczas po raz drugi preparat przyjęło około 180 osób. Do tej pory w Polsce wykonano 457 tys. 303 szczepienia przeciw koronawirusowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaczny spadek zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:43
W ciągu doby potwierdzono 3271 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 52 osoby, z czego 41 miało choroby współistniejące.
rozwiń zwiń