Wiceszef MS: transport Polaka w śpiączce przygotowany, czekamy tylko na zgodę Wlk. Brytanii

- Wystąpiłem do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, a do ministra zdrowia tego kraju z wnioskiem o ponowne przyłączenie go do aparatury podtrzymującej życie - poinformował w sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

2021-01-23, 12:22

Wiceszef MS: transport Polaka w śpiączce przygotowany, czekamy tylko na zgodę Wlk. Brytanii

Warchoł podczas konferencji prasowej poinformował, że wystąpił do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie mężczyzny do Polski.

Powiązany Artykuł

1200_szpital_shutterstock.png
Wiceminister zdrowia: jesteśmy gotowi na transport Polaka w śpiączce z Wlk. Brytanii

-. A ponadto, wystąpiłem do ministra zdrowia Wielkiej Brytanii z wnioskiem o ponowne przyłączenie naszego rodaka do aparatury podtrzymującej życie. Szpital, w którym się on znajduje, jest bowiem szpitalem podlegającym rządowi brytyjskiemu - powiedział Marcin Warchoł.

Posłuchaj

Marcin Warchoł wystąpił o przekazanie do kraju Polaka w śpiączce (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

"Ufam, że wygra cywilizacja życia"

- Transport jest przygotowany i w ciągu kilku godzin może zostać zrealizowany. Jedyne, czego potrzebujemy, to zgody Wielkiej Brytanii. Ufam, że taka zgoda zostanie szybko wydana. Moje pisma z dnia dzisiejszego mają temu służyć - oświadczył wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka.

Jak mówił, "jest to gra o życie naszego rodaka". - Ufam, że wygra cywilizacja życia nad cywilizacją śmierci. Nie możemy nikogo z naszych rodaków zostawiać samym sobie. W naszej kulturze, wierze, w naszej tradycji leży ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreślił Marcin Warchoł.

REKLAMA

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski. Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka w śpiączce.

Walka o życie

Chodzi o mężczyznę w średnim wieku od kilkunastu lat mieszkającego w Anglii, który doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

Powiązany Artykuł

1200_szpital_PAP.png
Polski sąd zgodził się na transport Polaka w śpiączce do kraju

15 grudnia brytyjski Sąd Opiekuńczy uznał, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny "nie jest w jego najlepszym interesie" i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną tak, aby do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.

Aparatura podtrzymująca życie była dwukrotnie odłączana - najpierw na dwa, następnie na pięć dni - ale później była znów podłączana w związku z wnioskiem o apelację, którego nie przyjęto, a później w związku z nowymi dowodami przedstawianymi przez tę część rodziny, która walczy o podtrzymywanie życia mężczyzny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadało choremu Polakowi status dyplomaty. Wczoraj warszawski sąd zgodę na przewiezienie go do Polski.

REKLAMA

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział dziś, że strona polska jest gotowa do przetransportowania chorego do kraju. Oddział Leczenia śpiączki dla Dorosłych "Budzik" w Olsztynie poinformował, że jest gotów przyjąć Polaka.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej