"Uważamy to za moralne zło". Towarzystwo Jana Karskiego oburzone publikacją w Polsce "Mein Kampf"
"Wyrażamy oburzenie publikacją w Polsce »Mein Kampf« Adolfa Hitlera. Nie dostrzegamy racji dla wydawania psychopatologicznego manifestu, który popchnął do zbrodni na ludzkości miliony Niemców oraz ich sojuszniczych kolaborantów" - podkreślono w oświadczeniu Towarzystwa Jana Karskiego. Nową edycję niesławnej książki Hitlera, z komentarzem, przygotowało wydawnictwo Bellona.
2021-01-23, 17:03
- Wydawnictwo Bellona wydało tłumaczenie "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Książka nosi tytuł "Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" i została przetłumaczona z niemieckiego "wydania krytycznego", przygotowanego w Niemczech w 2016 r.
- Wydanie krytyczne zostało przygotowane za zgodą niemieckiej Centralnej Rady Żydów przez Instytut Historii Najnowszej w Monachium
- Decyzję polskiego wydawnictwa skrytykowało Towarzystwo Jana Karskiego. W oświadczeniu oceniono, że wydanie książki Hitlera jest "zdumiewające" i "oburzające", a także, że "obraża pamięć ofiar" niemieckiego reżimu
- Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, "»Mein Kampf« jest nośnikiem moralnej epidemii porażającej umysły i infekującej zło"
- Apel w imieniu rodziny i Towarzystwa Jana Karskiego podpisała Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa i bratanica Karskiego. "Uważam, że teraz przewraca się [on] grobie" - napisała
Powiązany Artykuł
"Jesteśmy winni ofiarom pamięć". Piotr Gliński odwiedził Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
"Wyrażamy zdumienie oraz oburzenie publikacją w Polsce »dzieła życia« Adolfa Hitlera »Mein Kampf«. Nie dostrzegamy żadnych racji merytorycznych i historycznych dla wydawania psychopatologicznego »manifestu«, który popchnął do zbrodni na ludzkości miliony Niemców oraz ich sojuszniczych kolaborantów" - napisano w oświadczeniu Instytutu.
"Uważamy to za moralne zło. Nie przyjmujemy tłumaczenia, że komentarz do polskiego »Mein Kampf« ma obnażać jego zło i »roztłumaczać« Polakom. Oni naprawdę, w ogromnej większości, doskonale to pojmują. Możemy sobie natomiast wyobrazić, jakie miejsce zajmie ta książka na półkach wspólczesnych wyznawców Hitlera cyklicznie świętujących jego urodziny" - podano.
Jan Karski "przewraca się w grobie"
Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, "»Mein Kampf« jest nośnikiem moralnej epidemii porażającej umysły i infekującej zło". "Doskonale jest to rozumiane w ogromnej większości państw, które tej wydawniczej zarazy zabraniają. Naprawdę nie trzeba sprzyjać zarazie koronawirusa, aby uwierzyć jak tragicznie może być skuteczna" - napisali.
W ocenie autorów oświadczenia wydanie "»Mein Kampf« obraża pamięć ofiar Hitlera, zwłaszcza w Polsce tak tragicznie doświadczonej jego zbrodniami. Przeciw którym emisariusz Państwa Podziemnego i Rądu RP na Wychodźstwie Jan Karskim podjął swoją heroiczną walkę".
REKLAMA
Czytaj także:
- Presja ma sens. Facebook odblokował film IPN o niemieckim obozie dla polskich dzieci w Łodzi
- Zamach na Hitlera w Warszawie mógł zmienić losy wojny. Na Führera czekało pół tony ładunków wybuchowych
Apel w imieniu rodziny i Towarzystwa Jana Karskiego podpisała Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa, bratanica Karskiego. "Osobiście, jako bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego uważam, że teraz przewraca się grobie" - napisała Wiesława Kozielewska-Trzaska.
Powiązany Artykuł
Lebensborn. To tu III Rzesza chciała stworzyć z dzieci rasę panów
"Edycja krytyczna"
20 stycznia nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka "Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" Adolfa Hitlera, pod redakcją i w tłumaczeniu Eugeniusza Cezarego Króla. To historyk i politolog, który wykładał m.in. na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, był dyrektorem Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, a w latach 2012–2016 dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Jak informowała "Rzeczpospolita" na swojej stronie internetowej, pierwsza edycja krytyczna została opublikowana w Niemczech w 2016 r. Wydanie krytyczne zostało przygotowane za zgodą niemieckiej Centralnej Rady Żydów przez Instytut Historii Najnowszej w Monachium.
Czytaj także:
- Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia
- Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. Tematem m.in upamiętnienie polskich ofiar wojny
"»Mein Kampf« Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową - najbardziej krwawą z wojen - i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego Mein Kampf w wielu krajach została zakazana" - napisano na stronie internetowej wydawnictwa Bellona.
REKLAMA
mbl
REKLAMA