Ruszyły szczepienia seniorów 70+. Przypominamy, jak można się zarejestrować
Od poniedziałku ruszyły szczepienia na COVID-19 dla seniorów powyżej 70. roku życia. Polskie władze apelują, by skorzystać z rejestracji za pomocą kanałów zdalnych, niż osobiście. - Dzisiaj to jest wyłącznie narażanie się, czy to na złe warunki atmosferyczne, czy też na kontakt w takim miejscu z osobami chorymi, a w konsekwencji zarażenie się COVID-19 - mówił na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.
2021-01-24, 17:38
Powiązany Artykuł

Szef ARM: rozpoczynające się w poniedziałek szczepienia seniorów nie są zagrożone
- Do końca marca zaszczepionych zostanie 3,1 mln Polaków - zapewnił szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej. - Ale system, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, to oznacza, że brakuje nam wyłącznie szczepionek - podkreślił.
Posłuchaj
"Brak wolnych terminów"
- Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków - przypomniał. - I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób - powiedział, dodając, że oznacza to, iż " w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów". - To nie wynika z problemu system, tylko z braku szczepionek - podkreślił.
- "To zupełnie nowy etap". Prezes ARM zapowiedział przekazanie szczepionek Moderny do szpitali węzłowych
- KE: państwa mogą negocjować z producentami szczepionek, ale tylko spoza wspólnego portfolio
- Prezydent: chciałbym, by tempo szczepień było szybsze, ale problem dostaw, dotyczy całej UE
Michał Dworczyk przypomniał też, że Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy. - Ta umowa gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE, jednak wielkość dostaw zdecydowanie nie pokrywają się z zapotrzebowaniami na szczepienia w Polsce - powiedział szef KPRM
5 tys. punktów szczepień
Szef KPRM i zarazem pełnomocnik rządu ds. programu szczepień na COVID-19 przypomniał też, że od poniedziałku 25 stycznia ruszają szczepienia seniorów powyżej 70 r. życia. Iniekcje przeprowadzane będą w ponad 5 tys. punktów w kraju.
Powiązany Artykuł

Ponad 4 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 110 osób. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia
Michał Dworczyk zaapelował do seniorów, by zgłaszali się na szczepienia w sposób zdalny. - Gwarantujemy, że każdy senior, który w ten sposób przekaże swoje dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, pracownicy infolinii zadzwonią i zaproponują konkretny termin szczepienia - powiedział Michał Dworczyk.
REKLAMA
Trzy kanały rejestracji zdalnej
Seniorzy mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy zdalne sposoby, niewymagające wyjścia z domu i stania w kolejkach: telefonicznie, via SMS i online. Pomocą służą też wolontariusze Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
- rejestracji telefonicznej można dokonać pod całodobowym numerem 989
- rejestracji za pomocą sms można dokonać pod numerem 664 908 556. Należy też podać swój PSESL i kod pocztowy miejsca zamieszkania
- rejestracji online można dokonać wypełniając specjalny formularz. Mogą w tym pomóc wolontariusze Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Skontaktować się z nimi można pod numerem telefonu 22 505 11 11.
Cały czas dostępna jest także rejestracja osobiście w jednej ze wskazanych placówek zdrowia. Szef KPRM Michał Dworczyk zaapelował jednak, by seniorzy, chcąc się zarejestrować, nie wychodzili z domów do punktów szczepień, czy przychodni, lecz wykorzystali dostępne kanały zdalne.
Transport w gestii gmin
Szef KPRM przypomniał ponadto, że transport ludzi chętnych do przyjęcia szczepionki leży w gestii samorządów.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Nowe zasady dot. kolejności szczepień. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie
Ponad 700 tys. zaszczepionych
Jak wynika z danych rządu, dotychczas na COVID-19 zaszczepiono w Polsce 701 tysięcy 164 osób. W ciągu ostatniej doby szczepionkę podano 15 tysiącom 129 osobom.
Polski rząd, chcąc zachęcić Polaków do szczepień, uruchomił ogólnopolską kampanię #SzczepimySię. Na ulicach polskich miast zawisły billboardy promujące wakcynację, akcja obecna jest w mediach społecznościowych. W spotach telewizyjnych i w internecie walkę z koronawirusem ponownie wsparli aktorzy: Stanisław i Mateusz Banasiukowie, wystartował też spot radiowy, a od 1 stycznia możemy usłyszeć spoty czytane przez Cezarego Pazurę - aktora i ambasadora kampanii. Do kampanii przyłączył się także były żołnierz Armii Krajowej płk Witalis Skorupka ps. Orzeł, który w spocie zachęca Polaków do szczepień. W akcję włączyli się też lekarze z Rady Medycznej.
Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989.
mbl
REKLAMA
REKLAMA