"Cieszy mnie, że premier ten problem też dostrzega". Szef RMN o atakach na dziennikarzy
Premier zapewnił przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, że kwestia bezpieczeństwa dziennikarzy "ma zasadnicze znaczenie", a sprawcy agresji na przedstawicieli mediów muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. List jest odpowiedzią na apel przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego.
2021-02-06, 14:22
Powiązany Artykuł
W rozmowie z Polskim Radiem szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że cieszy go odpowiedź i zdecydowanie premiera do mobilizacji służb państwowych w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa dziennikarzom.
Posłuchaj
Przewodniczący RMN mówił, że dziennikarze pełnią bardzo ważną funkcję społeczną, dlatego powinni być szczególnie chronieni w sytuacji, kiedy tę funkcję wypełniają i kiedy informują opinię publiczną. - Cieszy mnie to, że pan premier ten problem też dostrzega - powiedział Krzysztof Czabański. Jak dodał, chodzi o ochronę bezpieczeństwa dziennikarzy relacjonujących między innymi ostatnie protesty.
- Czasem niektórzy organizatorzy i uczestnicy demonstracji próbują skierować różne agresywne działania przeciwko dziennikarzom, którzy przecież w naszym interesie społecznym relacjonują, to, co się dzieje i dostarczają nam obrazu sytuacji -.
REKLAMA
Bezpieczeństwo dziennikarzy
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował 1 lutego na antenie Polskiego Radia, że wystąpi do premiera z wnioskiem, by odpowiednie służby zapewniły bezpieczeństwo dziennikarzom podczas relacjonowania manifestacji.
W liście, do którego treści dotarł PAP, premier Morawiecki napisał, że "przypadki agresji wymierzonej w dziennikarzy, w tym ataki polegające na naruszeniu nietykalności cielesnej bądź niszczeniu mienia, zasługują na zdecydowane potępienie, a ich sprawcy muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami".
Powiązany Artykuł
- Informacje dotyczące agresywnych działań podejmowanych przez uczestników demonstracji przyjmuję z tym większym niepokojem, że dziennikarze pełnią szczególną funkcję w systemie demokratycznym. Ich bezpieczeństwo fizyczne stanowi podstawowy warunek do wykonywania zawodu dziennikarza i jako takie stanowi fundament wolności słowa i życia publicznego w Polsce - dodał premier Morawiecki.
Poważne konsekwencje
- Chciałbym zapewnić, że zagwarantowanie bezpieczeństwa dziennikarzy traktowane jest priorytetowo. Przypadki agresji wymierzonej w dziennikarzy, wszelkie ataki w tym polegające na naruszeniu nietykalności cielesnej bądź niszczeniu mienia, zasługują na zdecydowane potępienie, a ich sprawcy muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami - zapewniał szef rządu.
REKLAMA
W ostatnich tygodniach podczas manifestacji środowisk feministycznych przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, część dziennikarzy było atakowanych słownie.
Z kolei manifestanci w Poznaniu zaatakowali dziennikarza a następnie siedzibę Polskiego Radia Poznań.
pkur
REKLAMA