Świadczenie 500+. Marlena Maląg: rodzice złożyli już ponad 1,5 mln wniosków
- W ciągu zaledwie tygodnia rodzice i opiekunowie złożyli ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy – przekazała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Do tej pory przyznano już blisko 235 tys. świadczeń - dodała.
2021-02-08, 15:44
1 lutego ruszył internetowy nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500+". Minister rodziny poinformowała, że w ciągu tygodnia rodzice i opiekunowie złożyli ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie.
Powiązany Artykuł
134,4 mld zł trafiło do rodzin z programu 500+. Od 1 lutego można składać wnioski na ten rok
- To pokazuje z jednej strony ogromne zainteresowanie programem, a z drugiej strony dowodzi, że Polacy coraz lepiej radzą sobie z załatwianiem różnych spraw w sieci. Złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze online jest bardzo proste i intuicyjne, z roku na rok liczba korzystających z tej drogi rośnie. Ci, którzy chcą złożyć wniosek drogą tradycyjną, będą musieli poczekać do 1 kwietnia - wskazała minister.
- Co ważne, same wnioski rozpatrywane są bardzo sprawnie. Do tej pory przyznano już blisko 235 tys. świadczeń - zaznaczyła Maląg.
- Marlena Maląg o nowym okresie świadczenia 500+: zachęcam do składania wniosków drogą elektroniczną
- Program 500+. Wiceminister rodziny: w ciągu roku przeznaczamy na ten cel 40 mld złotych
Zasady składania wniosków
Minister przypomniała, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.
W 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy. Prawo do świadczenia będzie ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
Powiązany Artykuł
"Rezygnacja z tych programów byłaby dziś błędem". Ekspert o programach socjalnych polskiego rządu
Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.
Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.Od 1 kwietnia możliwe będzie złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Co ważne, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.
REKLAMA
jbt
REKLAMA