more_horiz
Wiadomości

Ustawa antyprzemocowa. Policja wydała prawie 440 nakazów natychmiastowego opuszczenia mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 14:30
Odkąd obowiązuje ustawa antyprzemocowa, policja wydała prawie 440 nakazów natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej. Ustawa weszła w życie z końcem listopada. Dała funkcjonariuszom nowe narzędzie pozwalające na szybkie izolowanie sprawców przemocy od ich ofiar.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Paul Biryukov

Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu Włodzimierz Wolski mówił Polskiemu Radiu, że nowe prawo jest skuteczne i stanowi przełom w pomocy osobom doświadczającym przemocy.

Czytaj także:
przemoc domowa FREE 1200.jpg
Ustawa antyprzemocowa. Czy sprawca opuści mieszkanie, jeżeli jest chory?

- Nie jest przyjemnością dla kobiety dzwonić na policję. Jeśli już się zdecyduje, chciałaby, żeby interwencja policji przyniosła stosowny skutek. Jeśli przyjeżdża policja i następuje ta właściwa reakcja, sprawca dostaje nakaz opuszczenia mieszkania, wzrasta poczucie bezpieczeństwa u osoby, która doznała przemocy. Jest to bardzo ważne i z psychologicznego, i z praktycznego punktu widzenia - mówił szef radomskiego OIK-u.

Jak mówił Włodzimierz Wolski obowiązująca ustawa antyprzemocowa znacznie ułatwia pracę Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Dzięki niej - w przypadku interwencji policji - konsekwencje ponosi sprawca przemocy domowej, a nie ofiara.

Czytaj także:

Policyjny nakaz

- Dzięki zastosowaniu tego przepisu (o wydaniu policyjnego nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania - przy. red) w wielu przypadkach osoby, które doświadczają przemocy nie trafiły do hostelu ośrodka. Spłaszczyła się kompletnie kwestia biurokratyczna, bo do tej pory takie uprawnienia miał prokurator, policja zatrzymywała, musiała wysłuchać, musiała wystawić wniosek do prokuratora, miała na to 24 godziny, kolejne 24 godziny miał prokurator itd. Obecnie policja ma takie uprawnienia, że w momencie interwencji domowej może wydać nakaz opuszczenia mieszkania i dotyczy on okresu dwóch tygodni - mówił Włodzimierz Wolski.

Od wejścia w życie ustawy antyprzemocowej policja wydała ponad 60 nakazów natychmiastowego opuszczenia mieszkania, prawie 380 razy nakaz upuszczenia mieszkania był połączony z zakazem zbliżania się. Wydała też 100 zakazów zbliżania się.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem