Piotr Gliński: odmrożenie kultury jest wielkim sukcesem
- Widać jak jest wielka potrzeba kontaktu z kulturą i korzystania z tej wspaniałej oferty, jaką kultura oferuje, chociażby poprzez muzea i galerie, które były pierwsze otwarte w reżimie sanitarnym - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.
2021-02-17, 14:59
Wicepremier Gliński ocenił na briefingu prasowym, zorganizowanym w dawnym budynku hotelu Cracovia, że "częściowe odmrożenie kultury w ostatnich tygodniach to jest wielki sukces polskiej kultury, i polskiej wspólnoty".
Powiązany Artykuł
Ponad 31 mln zł wsparcia dla domów kultury. Piotr Gliński ogłasza program cyfrowego rozwoju ośrodków
Jak mówił, ludzie udali się do instytucji kultury, ale "w reżimie sanitarnym". - Jeżeli chodzi o instytucje kultury, to potwierdzamy, że tutaj reżim sanitarny jest przestrzegany - zaznaczył.
- Mam nadzieję, że ryzyka i zagrożenia są absolutnie zminimalizowane, ale widać było, jak jest wielka potrzeba kontaktu z kulturą i korzystania z tej wspaniałej oferty, jaką kultura oferuje, chociażby poprzez muzea i galerie, które były pierwsze otwarte w reżimie sanitarnym - wskazał minister kultury.
- Myślę, że w ten sposób najlepiej pokazujemy, jak można w sposób odpowiedzialny przezwyciężać ten stan epidemii, pandemii, tego kryzysu ogólnoświatowego - dodał.
REKLAMA
- "To odpowiedzialna decyzja". Piotr Gliński o otwarciu muzeów i galerii sztuki
- Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność. Zobacz, co przygotowano dla zwiedzających
- "Jedyne takie miejsce" w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Krakowska wystawa
Po briefingu wicepremier Gliński zwiedził wystawę "Geniusz Baroku. Szymon Czechowicz (1689-1775)" w Muzeum Narodowym w Krakowie. W trakcie zwiedzania podkreślił, że Czechowicz jest jednym z największych malarzy baroku. - Był to malarz wybitnie uzdolniony, zresztą tamte czasy, jak widać na tej wystawie, wymagały perfekcyjnego rzemiosła, dlatego to dzieło i ta szuka jest taka wspaniała - ocenił.
Powiązany Artykuł
Wystawa "Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689 – 1775)" w Muzeum Narodowym w Krakowie
Pogratulował twórcom wystawy i powiedział, że ona jest "przygotowana z wielką pieczołowitością". - Warto wspomnieć, że wystawa ma sukces frekwencyjny, tak jak wszystkie w zasadzie instytucje kultury, które zostały odmrożone po pandemii - podkreślił Gliński. Jak mówił, "ludzie łakną kultury".
Twórczość Szymona Czechowicza – Polaka, który talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swoich czasów — nigdy jeszcze nie była przedmiotem osobnej wystawy monograficznej. "Wielka prezentacja jego dorobku — ponad 200 obrazów i rysunków — to niezwykła okazja do spotkania z wielką sztuką późnego baroku" - napisano na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.
REKLAMA
jbt
REKLAMA