X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Budka jest pod wpływem kobiet z Nowoczesnej". Politycy komentują stanowisko PO ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 17:37
Politycy w parlamencie nie są zaskoczeni stanowiskiem PO w sprawie aborcji. - Należy je traktować jako wewnętrzną rozgrywkę o przywództwo w partii - uważa wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk. - Budka jest pod wpływem kobiet, które przeszły z Nowoczesnej - dodaje poseł PSL Marek Sawicki. Politycy są ciekawi, co w obecnej sytuacji zrobią konserwatyści związani z PO. 
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka po konferencji prasowej w podwarszawskim Józefowie. Podczas spotkania liderzy PO zaprezentowali plany i założenia programowe na nadchodzące miesiące.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka po konferencji prasowej w podwarszawskim Józefowie. Podczas spotkania liderzy PO zaprezentowali plany i założenia programowe na nadchodzące miesiące.Foto: PAP/Piotr Nowak

Politycy, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl na temat stanowiska PO w sprawie aborcji, zgodnie przyznają, że oznacza ono skręt największej partii opozycyjnej w lewo. - Jest to zabieg czysto PR-owski, motywowany interesem politycznym. Mamy do czynienia z próbą zbicia kapitału na manipulowaniu tak ważną kwestią, jak podstawowe prawo człowieka, którym jest prawo do życia - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PiS Jan Maria Jackowski. 

PO skręca w lewo

Zdaniem wicemarszałka Senatu Marka Pęka stanowisko PO w sprawie aborcji pokazuje, że poglądy lewicowo-liberalne są dziś głosem dominującym w największej partii opozycyjnej. W jego ocenie wpływ na stanowisko władz partii mają spory wewnętrzne. - Widać, że w PO się gotuje. Ogromnym problemem jest Szymon Hołownia, do którego przechodzą kolejni parlamentarzyści Platformy. Dlatego stanowisko w sprawie aborcji należy traktować jako wewnętrzną rozgrywkę o przywództwo w partii - wyjaśnia Pęk. 

wawrzyk 1200 twitt.jpg
"Oni zrobią wszystko, by torpedować decyzje Sejmu". Komentarze po odrzuceniu kandydatury prof. Wawrzyka

Z kolei poseł PSL Marek Sawicki wskazuje na dwa czynniki, które sprawiły, że PO zdecydowała się na skręt w lewo. - Z wewnętrznych badań sondażowych wyszło im, że to się opłaca politycznie. Poza tym sam Budka jest pod wpływem kobiet, które przyszły do PO z Nowoczesnej i pod presją osób o lewicowych poglądach - tłumaczy poseł ludowców. - Jestem ciekaw co w tej sytuacji zrobią konserwatyści związani z PO - dodaje Marek Sawicki.

Senator PO: dyscyplina mogłaby doprowadzić do podziału

Senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski zapewnia, że jedność w partii nie jest zagrożona, bo w głosowaniu dotyczącym spraw światopoglądowych, jak chociażby wspomniane stanowisko na temat aborcji, nie będzie w PO obowiązywać dyscyplina klubowa. -

- Nie zamyka ono konserwatywnej części Platformy głosowania innego niż większość klubu. Dyscyplina w tych kwestiach mogłaby doprowadzić do ostrego podziału w PO. Brak dyscypliny może zachęcić posłów konserwatywnych do innego głosowania. Widzę pewien problem związany z tym stanowiskiem, ale byłby on zdecydowanie większy, gdybyśmy wrócili do kompromisu aborcyjnego lub poprawi stanowisko Trybunału Konstytucyjnego - mówi Zdrojewski. 

MMorawiecki1200/PAP
"Dla nas to jest wyścig z czasem". Premier wzywa KE, by zapewniła większe dostawy szczepionek

Konserwatyści odejdą z PO?

Zdaniem PiS dla konserwatystów z PO decyzja władz partii może być nie do przyjęcia. W jego ocenie te osoby mogą zdecydować się opuścić szeregi Platformy. - Dla tych osób jest to test, moment sprawdzający, czy jeszcze będą mieli na tyle odwagi, żeby pokazać, że odgrywają tam jeszcze jakąś ważną rolę - mówi Pęk. I dodaje, że PiS nie dopuści do liberalizacji prawa aborcyjnego. 

- PO może w tym momencie różne rzeczy deklarować, ale nie ma większości w Sejmie. Jesteśmy związani treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To jest w tym momencie punkt odniesienia i musimy doprowadzić stan prawny w Polsce do zgodności z Konstytucją i wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - wyjaśnia wicemarszałek Senatu. W październiku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy pozwalające na przeprowadzanie aborcji w sytuacji podejrzenia ciężkich wad płodu. 

Zarząd Krajowy PO przyjął stanowisko w sprawie aborcji. PO chce, aby aborcja była możliwa nie tylko z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz gdy dziecko poczęło się w wyniku czynu zabronionego, jak np. gwałt czy kazirodztwo, co dopuszczają obecne przepisy. PO proponuje, aby aborcja była możliwa również w przypadku podejrzenia ciężkich wad płodu oraz proponuje wprowadzić aborcję do 12 tygodnia ciąży w przypadku, gdy kobieta jest w trudnej sytuacji życiowej, co de facto sprowadza się do wprowadzenia "aborcji na życzenie".

MF, PolskieRadio24.pl 


Czytaj także

"Czeka nas dyskusja, na razie nie ma decyzji co do kierunku zmian". Rzecznik rządu ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 10:19
Czeka nas wszystkich, zapewne w parlamencie, debata ws. aborcji, aczkolwiek decyzji, w którym kierunku pójść, jeżeli chodzi o regulacje w tym obszarze, na ten moment nie ma - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewica odpowiada na konferencję PO ws. aborcji. "Brakuje im w tym odwagi"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:46
Politycy Lewicy europoseł Robert Biedroń i posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyrazili stanowisko Lewicy po decyzji PO ws. aborcji. - Platforma Obywatelska mogłaby poprzeć projekt obywatelski dopuszczający przerywanie ciąży i pomóc zbierać podpisy - uważają.
rozwiń zwiń