Piotr Gliński: pomoc dla kultury w czasie pandemii szacowana jest na 6 miliardów złotych
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że na pomoc dla kultury w czasie pandemii przeznaczono do tej pory, jak się szacuje, ponad 6 miliardów złotych. Jak dodał na posiedzeniu sejmowej komisji kultury, wsparcie obejmuje 17 konkretnych rozwiązań.
2021-02-24, 16:31
Powiązany Artykuł
Wirtualna wystawa polskich instytucji kultury. Zaprezentowano kilkadziesiąt placówek
- Wsparcie dla kultury w czasie pandemii ma charakter holistyczny i wyraża odpowiedzialność polskiego państwa za polską kulturę - powiedział na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Poinformował, że w ciągu ostatnich pięciu lat budżet na kulturę zwiększył się o ponad 40 proc.
W środę wicepremier Gliński przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu informację "na temat sektorowej tarczy antykryzysowej dla kultury oraz kryteriów i zasad podziału środków z Funduszu Wsparcia Kultury".
REKLAMA
"Tarcza dla kultury"
Poinformował, że "tarcza dla sektora kultury to jest w gruncie rzeczy wsparcie wielowymiarowe, adresowane do wszystkich środowisk, instytucji i obszarów polskiej kultury".
- Wsparcie, które było już zaadresowane w pierwszej tarczy, która pomagała w sytuacji pandemicznej. To wsparcie ma charakter holistyczny i wyraża odpowiedzialność polskiego państwa za funkcjonowanie polskiej kultury oraz sprawczość polskiego rządu - podkreślił Gliński.
Posłuchaj
Wskazał, że "wyrazem tej polityki kulturalnej są bezsprzeczne fakty". - W ciągu ostatnich pięciu lat budżet na polską kulturę zwiększył się o ponad 40 proc. To jest wzrost bezprecedensowy - ocenił minister kultury.
- To umożliwiło podjęcie odpowiedzialności państwa polskiego za wielkie obszary polskiej kultury, w wielu dziedzinach i w wielu aspektach - dodał.
REKLAMA
Prezentując na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu informację "na temat sektorowej tarczy antykryzysowej dla kultury oraz kryteriów i zasad podziału środków z Funduszu Wsparcia Kultury", Gliński stwierdził, że w okresie pięciu lat MKiDN powołało 18 nowych instytucji kultury, a 35 instytucji kultury "wzięło na tzw. współprowadzenie razem z innymi podmiotami, przede wszystkim z samorządami".
- Łącznie powstały pod egidą MKiDN nowe 53 instytucje. Z wszystkich, którymi my się opiekujemy, które są instytucjami przynależnymi do MKiDN, których jest 120 - powiedział.
6 miliardów złotych
Dodał, że "łączna wartość działań pomocowych rządu dla kultury w okresie od początku pandemii od lutego, w zasadzie od marca 2020 r. szacowana jest na ponad 6 mld zł".
- To jest, oczywiście, szacunek, bo on odnosi się do proporcji udziału kultury w gospodarce, dochodzie narodowym, także w zatrudnieniu [...]. My obliczamy, że tarcza co najmniej 6 mld zł musiała wynosić, ponieważ większość tej pomocy to jest pomoc, która była realizowana po prostu dla całej polskiej gospodarki, a przypominam - łącznie to jest 185 mld zł w ciągu tego pandemicznego roku 2020 i to także przechodzi na obecny czas - zaznaczył wicepremier.
REKLAMA
W ocenie szefa MKiDN jest to wsparcie bezprecedensowe.
- Dzięki temu wsparciu polskie bezrobocie praktycznie nie wzrosło, a w ciągu pięciu lat spadło o 37 proc. [...]. Polska bieda, bo o tym warto wspomnieć, zmniejszyła się o 56 proc. To są też bezprecedensowe zmiany. Tak, przez pięć lat Polska zmieniła się nie do poznania, jeżeli chodzi z jednej strony o kwestie takie jak bezrobocie czy bieda, a z drugiej strony także, jeżeli chodzi o wsparcie państwa dla instytucji i środowisk kultury - podkreślił.
PAP/IAR/in./
REKLAMA