W Sejmie drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o SN. Smoliński: zmiana w przepisach jest konieczna

W Sejmie odbyło się drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym. Głównym celem projektu jest wydłużenie o dwa lata terminu, w którym Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich mogą wnosić skargi nadzwyczajne od prawomocnych wyroków zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 roku. Obecnie maksymalny termin wynosi trzy lata.

2021-02-25, 14:55

W Sejmie drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o SN. Smoliński: zmiana w przepisach jest konieczna
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/KancelariaSejmu

Jak powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński, zmiana w przepisach jest konieczna ze względu na dużą liczbę wniesionych skarg.

- Skarga nadzwyczajna rzeczywiście cieszy ogromną popularnością, może nawet nadmierną względem tego, czego się spodziewaliśmy - mówił Smoliński. - Stąd konieczność zmian. Lata na składanie skargi minęły szybko i teraz musimy to wydłużyć - dodał.

Nowe przepisy regulują też tryb wyboru kandydatów na Prezesa Sądu Najwyższego i uprawnień Pierwszego Prezesa tego sądu. Zmiany mają doprowadzić do tego, że wybór prezesów izb Sądu Najwyższego będzie odbywał się bez zakłóceń.


Posłuchaj

Sejm przeprowadził drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o zmianach w SN (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Projekt ustawy skrytykowała opozycja

Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej mówiła z kolei, że nowe przepisy ingerują w niezależność sądów.

- Panu prezydentowi przysługuje prawo do powołania na stanowisko, ale nie przysługuje mu uprawnienie do powierzenia obowiązków - stwierdziła posłanka KO. - To prawda, że powierza je sędziemu, ale do wskazania kandydata uprawnieni są sędziowie, a nie prezydent - dodała.

Projekt ustawy wraz z zaproponowanymi poprawkami trafił do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej