"Myśleli o nas, teraz obowiązkiem jest myśleć o nich". Ruszył program gruntownych badań dla kombatantów

W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zaczyna się program kompleksowych badań zdrowia kombatantów - po niemal roku trwania pandemii. Pierwsze osoby zostaną przyjęte w przyszłym tygodniu. Będą to badania diagnostyczne, leczenie i rehabilitacja.

2021-02-26, 14:47

"Myśleli o nas, teraz obowiązkiem jest myśleć o nich". Ruszył program gruntownych badań dla kombatantów
W Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zaczyna się program kompleksowych badań zdrowia kombatantów . Foto: UdSKiOR/Kombatanci/Twitter

Jak mówił podczas inauguracji programu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, dbanie o kombatantów jest naszym obowiązkiem.

Powiązany Artykuł

wujek 1200 ipn.jpg
Represjonowani w PRL z dodatkowym wsparciem. Zmiany obejmą około 15 tys. osób

"Nie myślelibyśmy po polsku i nie mówilibyśmy po polsku gdyby nie oni"

- Weterani walk o niepodległość kiedy ryzykowali swoje zdrowie w czasach drugiej wojny światowej i w latach powojennych, żebyśmy byli wolni, nie myśleli o sobie, myśleli o tych pokoleniach, które przyjdą po nich. Myśleli o nas. Teraz naszym oczywistym obowiązkiem jest myśleć o nich. Bo nie myślelibyśmy po polsku i nie mówilibyśmy po polsku gdyby nie oni, ci najdzielniejsi bohaterowie naszej wolności - mówił Jan Józef Kasprzyk.

REKLAMA

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk: dbanie o kombatantów jest naszym obowiązkiem (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty


Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji doktor Marek Tombarkiewicz mówił, że kombatanci będą przyjmowani (z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego) do Instytutu na kilka dni, podczas których zostaną przeprowadzone badania.

Czytaj więcej:

- Chcemy zrobić wszystkie konieczne i dostępne u nas konsultacje, całą diagnostykę - zarówno obrazową jak i laboratoryjną. Zatrudniamy kardiologów, pulmonologów, mamy możliwość zrobienia wszystkich badań. Potem będzie reasumpcja, czego wymaga pacjent, czy rozszerzania diagnostyki, czy może skierowania na leczenie specjalistyczne. Następny element, to kwestia rehabilitacji - mówił.

REKLAMA

 

"Opiekę mam na co dzień"

Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w przyszłym tygodniu. Jednym z nich będzie żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego kapitan Jerzy Nowicki pseudonim Plastuś. Kapitan Nowicki powiedział, że jest wdzięczny za pomoc, którą dostaje na co dzień od żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariuszy oraz za zbliżające się badania.

- Mam już 89 lat, jestem zadowolony, szczęśliwy z opieki. Opiekę mam - można powiedzieć - na co dzień. Nie muszę się o nic martwić. A szczególnie jestem zadowolony teraz z tego, że za te parę dni będę na trzy dni wzięty do szpitala na wszelkie badania. To jest dla mnie duża pomoc - mówił.

REKLAMA

Posłuchaj

Jerzy Nowicki pseudonim Plastuś: jestem zadowolony z opieki (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty


Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od wiosny ubiegłego roku organizuje działania mające na celu ochronę kombatantów przed zarażeniem koronawirusem. To akcje prowadzone razem z Wojskami Obrony Terytorialnej i organizacjami pozarządowymi, takie jak "Obiad dla bohatera" i dowożenie kombatantów na szczepienia.

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej