X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kasprzyk o sprawie tablic katyńskich w Twerze: pośmiertny prezent dla Stalina, w Rosji nie ma przypadków

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:09
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział Polskiemu Radiu, że "data opublikowania uzasadnienia decyzji rosyjskiego sądu w sprawie demontażu pamiątkowych tablic katyńskich jest nieprzypadkowa".
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiejFoto: Facebook/Artem Vazhenkov

Sąd w Twerze oddalił pozew dotyczący usunięcia tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Uzasadnienie ma być opublikowane 5 marca. Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę na symbolikę tej daty. Jak mówił, w Rosji nie ma przypadków.

Twer tablice katyńskie PAP Arch-1200.jpg
Nielegalne usunięcie tablic katyńskich w Twerze. Przed rosyjskim sądem ruszył proces

- Piąty marca to rocznica podpisania przez Józefa Stalina decyzji o rozstrzelaniu oficerów, którzy znajdowali się w jenieckiej niewoli po 17 września 1939 roku. Piąty marca to również rocznica śmierci Józefa Stalina. Jak rozumiem sąd czyni w ten sposób pośmiertny prezent dla Stalina, aby ci, którzy jego decyzją i decyzją jego współpracowników zostali zamordowani nie mogli być godnie upamiętnieni. Tak jak to było przez lata - mówił Jan Józef Kasprzyk.

"Absolutny skandal"

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów ubiegłoroczny demontaż tablic określa jako "absolutny skandal" i "barbarzyńską próbę fałszowania i zacierania historii".

- Hołd dla zmarłych, hołd dla zamordowanych, to element cywilizacji łacińskiej, cywilizacji europejskiej, cywilizacji chrześcijańskiej. Jeżeli się depcze pamięć o zmarłych, a demontaż tablicy jest formą zdeptania pamięci, to wyklucza się samemu z grona państw, których elementem i fundamentem jest pamięć o przeszłości. Również tej trudnej, a dla Polaków bolesnej - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Czytaj również:

Tablice upamiętniające ofiary stalinowskich zbrodni zostały zdjęte ze ściany budynku należącego do Twerskiego Uniwersytetu Medycznego w maju ubiegłego roku. Jedna z tablic poświęcona była polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 roku przez NKWD, a druga obywatelom ZSRR zgładzonym przez sowieckie służby. Tablice zostały zamontowane na początku lat 90. XX wieku, gdy polscy i rosyjscy historycy ustalili, że właśnie w piwnicach tego konkretnego budynku znajdowała się katownia NKWD, w której rozstrzeliwano jeńców. W tym miejscu zgładzono 6300 polskich oficerów: wojska, policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Stowarzyszenie "Memoriał" próbowało ustalić, kto i na czyje polecenie zdemontował tablice pamiątkowe, a ponieważ nie udało się znaleźć osoby odpowiedzialnej, do sądu trafił pozew przeciwko Uniwersytetowi Medycznemu. Sąd w Twerze oddalił pozew i zapowiedział, że uzasadnienie poda 5 marca.

pg

Czytaj także

"Aktor działający na szkodę interesów Zachodu". Czaputowicz o działaniach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 17:55
- Uważamy, że Rosja to jest bardzo poważne zagrożenie, że to poważny aktor działający na szkodę interesów Zachodu, na szkodę demokracji. W związku z tym Europa, UE powinna być zjednoczona z innymi państwami, przede wszystkim z USA - mówił w Monachium szef MSZ Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ wezwał ambasadora Rosji. Chodzi o fake news z blokowaniem medycznego transportu dla Włoch

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:48
W czwartek MSZ wezwał ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa. Rozmowa dotyczyła publicznej wypowiedzi rosyjskiego senatora Aleksieja Puszkowa, który zarzucił Polsce zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewożących pomoc medyczną do Włoch.
rozwiń zwiń